Raw Air zakończy Puchar Świata w skokach narciarskich

Turniej Raw Air w skokach narciarskich

Po intensywnym weekendzie w Lahti przed skoczkami narciarskimi jeszcze bardziej intensywne zakończenie rywalizacji w Pucharze Świata. W ciągu dziesięciu dni, od 6 do 15 marca, wezmą oni udział w dziesięciu (licząc kwalifikacje) konkursach w ramach turnieju Raw Air.

W czołówce Pucharu Świata skoczków narciarskich bez zmian

Podczas weekendu Pucharu Świata w Lahti utrzymała się dominacja Stefana Krafta i Karla Geigera. Piątkowy konkurs wygrał Austriak przed Niemcem, a w niedzielę obaj skoczkowie narciarscy zamienili się miejscami. W efekcie różnica punktowa pomiędzy nimi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ani drgnęła i prowadzący Kraft nadal ma nad drugim Geigerem 118 punktów zapasu. Za to obaj powiększyli i tak już dużą przewagę nad pozostałymi konkurentami. Trzeci w klasyfikacji Dawid Kubacki traci do lidera 482 punkty. Tuż za nim – ze stratą 32 punktów – plasuje się Ryoyu Kobayashi. Przed konkursami w Lahti ta różnica wynosiła 22 punkty, więc Polak trochę nadrobił nad Japończykiem. Trochę do niego odrobił z kolei Kamil Stoch, który zajmuje piąte miejsce ze stratą 204 punktów do Kobayashi’ego (przed Lahti było to 217 punktów).

Na cztery konkursy indywidualne przed zakończeniem rywalizacji w Pucharze Świata wszystko – jeśli chodzi o walkę o miejsca na podium – wydaje się już być jasne. Do zdobycia Kryształowej Kuli pretendują Stefan Kraft oraz Karl Geiger i dużo większe szanse ma w tym wyścigu Austriak, jeśli tylko znacznie nie obniży formy. Bardziej wyrównana i zacięta powinna być walka o trzecie miejsce pomiędzy Dawidem Kubackim a Ryoyu Kobayashim. Kamil Stoch praktycznie nie ma już szans na podium, ale będzie musiał uważać na Norwega Mariusa Lindvika i Niemca Stephana Leyhe, którzy mogą go jeszcze wyprzedzić w klasyfikacji Pucharu Świata. Na dziesiątym miejscu znajduje się Piotr Żyła i aby utrzymać tę pozycję będzie musiał do końca sezonu ustabilizować formę na dobrym poziomie.

Podium Pucharu Narodów coraz dalej od polskich skoczków

Powiększyła się niestety strata polskich skoczków narciarskich do Norwegów w klasyfikacji Pucharu Narodów. Przed weekendem w Lahti ta strata wynosiła zaledwie 40 punktów, teraz są to już 143 punkty. Największy wpływ miał na to sobotni konkurs drużynowy, który norwescy skoczkowie zakończyli na czwartym miejscu (250 punktów), a Polacy na szóstym (150 punktów). W konkursach indywidualnych w Lahti rywalizacja polsko-norweska wyszła prawie na remis. W piątek o 13 punktów więcej zgromadzili skoczkowie z Norwegii, w niedzielę o 10 „oczek” lepsi byli reprezentanci Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce na podium klasyfikacji Pucharu Narodów znacznie oddaliło się od „Biało-Czerwonych”. Tym bardziej, że zajmujący trzecie miejsce w tej klasyfikacji Norwegowie będą gospodarzami wszystkich pozostałych do zakończenia Pucharu Świata w skokach narciarskich konkursów.

Zmniejszyli za to straty – z 212 na 142 punkty – do liderujących Austriaków skoczkowie niemieccy, w czym również największa zasługa konkursu drużynowego w Lahti, który wygrali (austriaccy skoczkowie zajęli w nim trzecie miejsce). Do zakończenia obecnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostały już tylko dwa konkursy drużynowe: w Oslo i w Vikersund. Możemy więc do samego końca spodziewać się – podobnie jak w klasyfikacji indywidualnej – rywalizacji drużyn o pierwsze i o trzecie miejsce.

Turniej Raw Air na zakończenie Pucharu Świata

Raw Air
fot. Rafal Oleksiewicz / Pressfocus

Uważni Czytelnicy już wiedzą, że do końca rywalizacji w obecnym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostało sześć konkursów: cztery indywidualne i dwa drużynowe. Wszystkie te konkursy rozegrane zostaną w ramach turnieju Raw Air na norweskich skoczniach: w Oslo (7 marca konkurs drużynowy, 8 marca konkurs indywidualny), w Lillehammer (10 marca konkurs indywidualny), w Trondheim (12 marca konkurs indywidualny) i na mamucim obiekcie w Vikersund (14 marca konkurs drużynowy, 15 marca konkurs indywidualny). Do klasyfikacji turnieju Raw Air wliczane są również wyniki kwalifikacji do konkursów indywidualnych, więc na łączną notę każdego skoczka narciarskiego powinno złożyć się w sumie 16 skoków.

Turniej Raw Air rozgrywany jest od sezonu Pucharu Świata 2016/2017. Na inaugurację cyklu wygrał Stefan Kraft, przed Kamilem Stochem i Niemcem Andreasem Wellingerem. W roku 2018 najlepszy był Kamil Stoch, który zgromadził więcej punktów od Norwegów: Roberta Johanssona i Andreasa Stjernena. W poprzednim sezonie triumfował Ryoyu Kobayashi, wyprzedzając Krafta i Johanssona. W obecnym sezonie turniej Raw Air po raz pierwszy w historii kończy rywalizację o Puchar Świata w skokach narciarskich. W poprzednich latach tradycyjnie ostatnimi zawodami były konkursy na mamuciej skoczni w Planicy. Tym razem będzie inaczej, ponieważ właśnie w tym miejscu i na tym obiekcie zaplanowano Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które odbędą się w dniach 19-22 marca i będą prawdziwym zakończeniem sezonu skoków narciarskich.

Trener Michal Doleżal na turniej Raw Air powołał reprezentację Polski w składzie: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot. Ten ostatni – w porównaniu ze składem na zawody w Lahti – zastąpił Pawła Wąska i zawdzięcza to dobrym wynikom w Pucharze Kontynentalnym, gdzie przed tygodniem wygrał dwa konkursy w Predazzo, a w ubiegłą sobotę był czwarty w Renie. Dzięki takim rezultatom Macieja Kota możemy wystawić w norweskich konkursach Pucharu Świata reprezentację składającą się z siedmiu skoczków narciarskich.

Adam Pisula

🏅 Klasyfikację generalną turnieju Raw Air możesz obstawiać w STS! 🏅

Tags: