Puchar Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile

Skoki narciarskie - zawody

W miniony weekend potwierdziło się, że fiński obiekt Rukatunturi nie jest zbyt łaskawy – delikatnie mówiąc – dla polskich skoczków narciarskich. Potwierdziło się również, że pogoda lubi w Ruce płatać figle, bowiem niedzielne zawody Pucharu Świata zostały odwołane z powodu niekorzystnych warunków. Jak będzie w zbliżający się weekend w rosyjskim Niżnym Tagile?

Rukatunturi znów nie dla polskich skoczków

W całej historii konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywanych w Ruce ani razu nie udało się wygrać polskiemu skoczkowi. A przypomnijmy, że skakał tu wielokrotnie będąc u szczytu formy Adam Małysz, skakał też Kamil Stoch. Małysz już nie ma szans tego nadrobić, bo zakończył karierę. Stoch szanse jeszcze ma, ale będzie musiał poczekać co najmniej do następnego sezonu.

Weekend zaczął się jednak dla polskich skoczków całkiem dobrze, gdyż do sobotniego konkursu Pucharu Świata na obiekcie Rukatunturi zakwalifikowała się w komplecie cała siedmioosobowa kadra. Piątkowe kwalifikacje wygrał Słoweniec Timi Zajc, a najlepszy z Polaków był Jakub Wolny, który zajął siódme miejsce. Jednak dopiero na dziewiętnastej pozycji sklasyfikowany został nasz lider – Kamil Stoch. Niestety, jak się później okazało, była to zapowiedź nie najlepszych wyników konkursowych Stocha, ale i pozostałych podopiecznych trenera Michała Doleżala.

Puchar Świata w Ruce pod znakiem dyskwalifikacji

Po pierwszej serii skoków sobotniego konkursu Pucharu Świata aż sześciu Biało-Czerwonych znalazło się w pierwszej trzydziestce. Sztuka ta nie udała się jedynie Klemensowi Murańce. Był to spory postęp w stosunku do inauguracyjnych zawodów w Wiśle-Malince, gdzie zapunktowało tylko trzech naszych skoczków narciarskich. Ale na tym niestety pozytywy się kończą, bowiem próżno było szukać Polaków w czołowej dziesiątce. 13. miejsce zajmował najlepszy z nich – Kamil Stoch, na 19. pozycji uplasował się Jakub Wolny, a zaraz za nim Dawid Kubacki. Pozostała trójka polskich skoczków znalazła się w trzeciej dziesiątce: Stefan Hula (22.), Piotr Żyła (23.) i Maciej Kot (26.). Prowadził zwycięzca kwalifikacji Timi Zajc przed swoim rodakiem Peterem Prevcem i Norwegiem Mariusem Lindvikiem. Za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali dwaj inni Norwegowie: Robert Johansson i Johan Andre Forfang. Liczyliśmy, że – tak jak w Wiśle-Malince – Kamil Stoch poprawi się w drugiej serii i wskoczy do pierwszej dziesiątki, ale te nadzieje tym razem się nie spełniły.

Owszem, mieliśmy w drugiej konkursowej serii spektakularne odrabianie strat, ale w wykonaniu innych zawodników. Siódmy po pierwszym skoku Norweg Daniel Andre Tande skoczył za drugim razem aż 142 metry i po raz drugi z rzędu wygrał w tym sezonie zawody Pucharu Świata. Zaraz za nim w końcowej klasyfikacji uplasował się Austriak Philipp Aschenwald, który po pierwszej serii był…  czternasty. Podium uzupełnił Słoweniec Anze Lanisek. Zaraz po konkursie podium wyglądało nieco inaczej, bowiem bezpośrednio za zwycięzcą znaleźli się: Norweg Marius Lindvik i Słoweniec Peter Prevc, ale obaj zostali zdyskwalifikowani, z tego samego powodu co wcześniej Johansson i Forfang.
Z Polaków najlepszy okazał się Dawid Kubacki, który awansował na 12. miejsce. Na 13. – o dziesięć pozycji do przodu – przesunął się Piotr Żyła. Z 26. miejsca na 18. pozycję przeskoczył z kolei Maciej Kot. I to by było na tyle, jeśli chodzi o polskie aktywa w drugiej serii. Kamil Stoch w drugim skoku się nie popisał i spadł ostatecznie na 16. miejsce.

Norwegowie i Austriacy najlepsi w Pucharze Narodów

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stoch nadal zachowuje pozycję najlepszego z Polaków. Obecnie jest na piątym miejscu, a prowadzi Norweg Daniel Andre Tande. Norwegowie, wraz z Austriakami, są też liderami Pucharu Narodów po dwóch weekendach Pucharu Świata. Polacy zajmują dopiero czwartą pozycję, wyprzedzani jeszcze przez Słoweńców. Pozostaje liczyć na korzystne zmiany po następnych zawodach w Niżnym Tagile.

Wyniki konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce

1. Daniel Andre TandeNorwegia282,5 pkt.
2. Philipp Aschenwald Austria273,3 pkt.
3. Anze Lanisek Słowenia272,4 pkt.
4. Stefan Kraft Austria271,4 pkt.
5. Daniel Huber Austria270,3 pkt.
6. Ryoyu Kobayashi Japonia267,3 pkt.
7. Karl GeigerNiemcy263,5 pkt.
8. Timi ZajcSłowenia262,2 pkt.
9. Jan Hoerl Austria259,3 pkt.
10. Thomas Aasen Markeng Norwegia253,0 pkt.
12.Dawid KubackiPolska251,3 pkt.
13.Piotr ŻyłaPolska 250,2 pkt.
16.Kamil StochPolska 236,7 pkt.
18.Maciej KotPolska 231,6 pkt.
22.Stefan HulaPolska 224,9 pkt.
27.Jakub WolnyPolska 205,2 pkt.
46.Klemens MurańkaPolska 71,2 pkt.

Klasyfikacja Pucharu Świata w skokach narciarskich

1.Daniel Andre TandeNorwegia200 pkt.
2.Anze LanisekSłowenia140 pkt.
3.Philipp AschenwaldAustria93 pkt.
4.Ryoyu KobayashiJaponia90 pkt.
5.Kamil StochPolska75 pkt.
6.Timi ZajcSłowenia72 pkt.
7.Karl GeigerNiemcy72 pkt.
8.Stefan KraftAustria60 pkt.
9.Dawid KubackiPolska58 pkt.
10.Daniel HuberAustria57 pkt.
19.Piotr ŻyłaPolska20 pkt.
22.Maciej KotPolska 19 pkt.
31.Stefan HulaPolska9 pkt.
35.Jakub WolnyPolska4 pkt.

Skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich na konkursy Pucharu Świata w Niżnym Tagile

  • Kamil Stoch
  • Dawid Kubacki
  • Piotr Żyła
  • Maciej Kot
  • Jakub Wolny
  • Stefan Hula
  • Klemens Murańka

Program zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile

Piątek 6.12
15:30 – kwalifikacje
Sobota 7.12
15:30 – konkurs indywidualny
Niedziela 8.12
14:00 – kwalifikacje
15:30 – konkurs indywidualny

Adam Pisula

Tags:

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?