Startuje Puchar Świata siatkarzy. Jak zagrają Polacy?

Przed nami ostatnia odsłona sezonu reprezentacyjnego w siatkówce mężczyzn. Czy reprezentacja Polski, po trzecim miejscu w Lidze Narodów, zdobyciu olimpijskiej kwalifikacji i brązowych medali mistrzostw Europy, osiągnie kolejny sukces? Pierwszy mecz biało-czerwonych we wtorek o 8 rano z Tunezją.

Puchar Świata siatkarzy 2019 turniejem niższej rangi – możliwe niespodzianki

Siatkarski Puchar Świata to turniej rozgrywany co cztery lata, w roku poprzedzającym Letnie Igrzyska Olimpijskie i będący jednocześnie częścią kwalifikacji do tych igrzysk. Tak w każdym razie było w poprzednich edycjach. W obecnej edycji wygląda to inaczej – kwalifikacje olimpijskie odbywają się wyłącznie systemem turniejów interkontynentalnych i kontynentalnych, a stawką Pucharu Świata są tylko (albo aż): prestiż, pieniądze i punkty do rankingu FIVB.

Gospodarzem pierwszej edycji Pucharu Świata w 1965 roku była Polska. W Warszawie zagrało wówczas 11 drużyn, zwyciężyła reprezentacja ZSRR, a biało-czerwoni zajęli drugie miejsce. W trzech kolejnych edycjach naszej drużynie nie udało się już stanąć na podium. Od 1977 roku do chwili obecnej turniej odbywa się w Japonii. Polacy wrócili do rywalizacji w Pucharze Świata w 2011 roku, a drużyna prowadzona wówczas przez Andreę Anastasiego zdobyła srebrne medale. W kolejnej edycji siatkarskiego Pucharu Świata w 2015 roku, jako mistrzowie świata pod wodzą Stephana Antigi, zajęliśmy trzecie miejsce. Teraz znów nasi siatkarze wybrali się do Japonii jako mistrzowie świata i wypadałoby ponownie stanąć na podium.

Polscy siatkarze Mistrzami Świata!
fot. Matteo Ciambelli / SIPA / PressFocus

Nie będzie to jednak takie proste, tak jak w ogóle nie jest proste wytypowanie wyników tegorocznej edycji Pucharu Świata. Jak wspomniano wcześniej, ranga turnieju została już obniżona przez to, że nie daje on olimpijskiej kwalifikacji. Dodatkowo odbywa się na zakończenie bardzo napiętego sezonu reprezentacyjnego, zaraz po mistrzostwach Europy i tuż przed rozpoczęciem sezonu ligowego oraz europejskich pucharów. To wszystko z pewnością będzie miało wpływ na podejście poszczególnych uczestników do rozgrywek. Z jednej strony jest to w obecnej formule turniej bardziej towarzysko-komercyjny, z drugiej – punktami rankingowymi nie można pogardzić, bo mogą mieć one znaczenie w kolejnych turniejach rangi mistrzowskiej. Wiele powinny nam wyjaśnić składy, jakie wystawią trenerzy w pierwszych meczach i wyniki tych pierwszych meczów.

Bartosz Kurek wraca do gry w reprezentacji Polski!

Decyzją FIVB do tegorocznego Pucharu Świata poszczególne federacje mogły zgłosić aż 25 zawodników, zaś meczową „14-tkę” trenerzy będą mogli podawać na 24 godziny przed rozpoczęciem każdego ze spotkań. Z możliwości tej skwapliwie skorzystał selekcjoner polskiej kadry Vital Heynen i nie można mu się dziwić. Polska jest jednym z trzech europejskich uczestników turnieju, mających za sobą dopiero co zakończone w weekend mistrzostwa Europy. Dodatkowo uczestniczyła w tych mistrzostwach dłużej, niż Włochy i Rosja, które odpadły w ćwierćfinałach. Dlatego nasz trener już w piątek wysłał do japońskiej Fukuoki 12 zawodników (pod kierownictwem swojego asystenta Jakuba Bednaruka) nie uczestniczących w europejskim czempionacie. W niedzielę dołączyło do nich kolejnych 12 zawodników z „14-tki” brązowych medalistów ME 2019. Na pokładzie samolotu zabrakło tylko Dawida Konarskiego i Piotra Nowakowskiego. Jest to nieobecność jak najbardziej usprawiedliwiona, bowiem Vital Heynen już na początku roku dał zawodnikom wolną rękę w deklarowaniu swojego udziału w Pucharze Świata, a Konarski i Nowakowski znaleźli się w gronie tych siatkarzy, którzy tegoroczną edycję postanowili sobie odpuścić.

Bardziej niż nazwiska nieobecnych, kibiców elektryzuje jednak nazwisko siatkarza, który wrócił do kadry reprezentacji Polski. Bartosz Kurek – bo to o nim rzecz jasna mowa – z powodu operacji kręgosłupa i żmudnej rehabilitacji, nie zagrał jeszcze w ani jednym meczu biało-czerwonych w obecnym sezonie. W Japonii trener na pewno da najlepszemu zawodnikowi mistrzostw świata 2018 okazję do sprawdzenia swojej formy po tak długiej przerwie. Mając do dyspozycji 24-osobową kadrę, będzie mógł przecież stosować swój ulubiony system rotacji i każdemu swojemu wybrańcowi da szansę się wykazać.

Drużyny uczestniczące w Pucharze Świata 2019:

Japonia (gospodarz), Polska (mistrz świata), Argentyna, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja, Iran, Australia, Egipt i Tunezja.

Kadra reprezentacji Polski na Puchar Świata w siatkówce mężczyzn:

Rozgrywający:
Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Marcin Komenda, Marcin Janusz
Atakujący:
Bartosz Kurek, Maciej Muzaj, Łukasz Kaczmarek
Środkowi:
Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Bartłomiej Lemański, Michał Szalacha
Przyjmujący:
Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal, Piotr Łukasik, Rafał Szymura
Libero:
Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek, Jakub Popiwczak

Terminarz meczów reprezentacji Polski w 1. rundzie Pucharu Świata w siatkówce mężczyzn:

  • 01.10 (8:00) Polska – Tunezja
  • 02.10 (12:20) Polska – Japonia
  • 04.10 (8:00) Polska – USA
  • 05.10 (5:30) Polska – Argentyna
  • 06.10 (5:30) Polska – Włochy

Adam Pisula