Misja „Ćwierćfinał”

Siatkarska reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo w Mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni na zakończenie fazy grupowej pokonali Estonię i wystąpią w barażu o ćwierćfinał. Zagrają w nim ze Słowenią, która pozbawiła nas szans na półfinał tej imprezy przed dwoma laty.

Polscy siatkarze jeszcze przed rozpoczęciem meczu z Estonią byli pewni drugiego miejsca i gry w barażu o ćwierćfinał ME. Stało się tak dlatego, że we wcześniejszym spotkaniu „polskiej” grupy Serbowie bez straty seta pokonali Finlandię. W tej sytuacji to Estończycy grali pod presją. Aby pozostać w turnieju musieli wygrać z Polakami za trzy punkty. Nasi siatkarze wykorzystali trudne położenie rywali, od początku kontrolując przebieg partii otwierającej mecz. Na wysokim procencie ataku grał Michał Kubiak. Estończycy mieli problemy z przyjęciem jego zagrywki. Seta zakończył autowy atak z drugiej linii Andrusa Radika.

Drugiego seta Polacy rozpoczęli od prowadzenia 4:2. Zespół trenera Cretu cały czas stawiał opór starając się nie doprowadzić do stanu 0:2 w setach. Więcej zimnej krwi w końcówce parii zachowali mistrzowie świata wygrywając ją na przewagi, 26:24.

Estończycy grając z nożem na gardle w kolejnej odsłonie postawili wszystko na jedną kartę. Wzmocnili zagrywkę i obronę, lepiej funkcjonował także atak. Ich plan przedłużenia meczu był bliski powodzenia. W końcówce seta dał o sobie znać niezawodny Kubiak i Polacy wystąpią w barażu o ćwierćfinał.

Tam czeka Słowenia. Rywal dobrze nam znany. Zwłaszcza z ćwierćfinału ostatnich ME. To właśnie oni, będący czarnym koniem tamtego turnieju, zamknęli nam drogę do półfinału. Sami sięgając niespodziewanie po wicemistrzostwo Europy. Polacy wezmą rewanż? Jeśli misja Biało-czerwonych powiedzie się, w ćwierćfinale spotkamy się z Rosjanami.