Liga Narodów siatkarzy: Polska – Iran. Analiza i typy

polska iran typy siatkowka

We wtorkowe popołudnie (początek o godz. 15:00) polscy siatkarze zmierzą się z reprezentacją Iranu w przedostatnim meczu fazy grupowej Ligi Narodów. Czy pod siatką znów zaiskrzy? Czy „Biało-Czerwoni” pokonają niewygodnego rywala, z którym przyjdzie im się zmierzyć także podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio? Przedstawiamy naszą analizę i typy bukmacherskie!

Polska vs Iran. Kto faworytem? Typy bukmacherskie

Irańczycy nie są zbyt wygodnym – delikatnie rzecz ujmując – rywalem dla polskich siatkarzy. Pomijając już kwestię licznych spięć, do jakich dochodziło pod siatką w dotychczasowych spotkaniach, trzeba przyznać, że także pod względem czysto sportowym reprezentacja Iranu stanowi dla „Biało-Czerwonych” poważne wyzwanie. Bilans jest wprawdzie korzystny dla reprezentacji Polski, ale nie tak, jak mogłoby wynikać z różnicy w notowaniach obu drużyn w rankingu FIVB, czy dotychczasowych osiągnięć na mistrzowskich imprezach.

Zresztą niech przemówią liczby. Z 22 spotkań polsko-irańskich rozegranych od 2009 roku, 14 wygrali Polacy, a 8 Irańczycy. Ale bardziej wyrównana jest ta statystyka, gdy weźmiemy pod uwagę jedynie dziesięć ostatnich potyczek. Tylko sześć z nich zakończyło się zwycięstwem naszej drużyny. Zespół z Iranu wygrał cztery razy: podczas kwalifikacji olimpijskich w 2016 roku, w Lidze Światowej 2017 oraz w obu dotychczasowych edycjach siatkarskiej Ligi Narodów w 2018 i 2019 roku.

Czy za trzecim razem uda się podopiecznym selekcjonera Vitala Heynena pokonać Irańczyków w Lidze Narodów? Jest na to spora szansa, bowiem Polacy szlifują już ustawienie i formę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio i prawdopodobnie zagrają we wtorek w swoim najsilniejszym składzie, a selekcjoner rywali Vladimir Alekno jest w trakcie odmładzania drużyny.

Zdecydowanie „Biało-Czerwonych” w roli faworytów widzą analitycy w zakładach bukmacherskich STS, o czym świadczą ustalone przez nich stawki na to spotkanie. Za zwycięstwo Polski zapłacą po kursie 1.10, a za ewentualny triumf Iranu – 7.10. Jeśli chodzi o dokładny wynik, najmniej można zarobić na rezultacie 3:0 w setach dla Polaków (kurs 1.80), a najwięcej za 3:0 dla Irańczyków (kurs 41.00).

🏐 Kursy na siatkówkę znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Polska vs Iran. Porównanie i analiza drużyn

Reprezentacja Polski

Polscy siatkarze zajmują obecnie drugie miejsce w rankingu FIVB za reprezentacją Brazylii. „Biało-Czerwoni” są mistrzami świata z roku 2014 i 2018. Bardzo udany – choć bez żadnego tytułu – był dla reprezentacji Polski rok 2019. W Lidze Narodów i na mistrzostwach Europy zdobyła brązowe medale, a w Pucharze Świata srebrne. Pierwsza edycja Ligi Narodów w 2018 roku była mniej udana dla Polaków, bowiem zajęli w niej piąte miejsce.  

W klasyfikacji obecnej edycji Ligi Narodów zespół selekcjonera Vitala Heynena zajmuje drugie miejsce, ustępując – podobnie jak w rankingu FIVB – tylko drużynie „Canarinhos”. Z trzynastu rozegranych dotychczas meczów „Biało-Czerwoni” wygrali jedenaście: z Włochami, Serbią, Australią, USA, Rosją, Bułgarią, Holandią, Kanadą, Japonią, Niemcami i Argentyną. Pogromców Polacy znaleźli tylko w Słoweńcach i Brazylijczykach.


Czytaj także:


Reprezentacja Iranu

Irańczycy w aktualnym rankingu FIVB sklasyfikowani zostali na dwunastej pozycji. Ostatnie siatkarskie mistrzostwa świata w 2018 roku zakończyły się dla reprezentacji Iranu klapą – zajęli w nich dopiero trzynaste miejsce. W tym samym roku na dziesiątej pozycji irańscy siatkarze zakończyli pierwszą edycję Ligi Narodów. Lepszy był dla nich rok 2019, w którym w Pucharze Świata zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu, a w Lidze Narodów na pozycji numer 5.

Obecna edycja siatkarskiej Ligi Narodów jest póki co słabsza w wykonaniu odmłodzonej irańskiej reprezentacji. Po trzynastu kolejkach zajmuje ona dopiero dwunaste miejsce w tabeli, z pięcioma zwycięstwami i ośmioma porażkami na koncie. Podopieczni rosyjskiego selekcjonera Vladimira Alekny pokonali: Holandię, Kanadę, Włochy, Bułgarię i USA, ale musieli uznać wyższość siatkarzy z: Japonii, Rosji, Serbii, Niemiec, Australii, Brazylii, Słowenii i Francji.

Liga Narodów siatkarzy: Polska – Iran. Kiedy i gdzie obejrzeć mecz?

  • Wtorek 22 czerwca, godz. 15:00

Transmisja

  • TVP 1          14:50
  • Polsat Sport 14:50 (studio od 14:00)

Tags: