Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – finał!

skoki narciarskie letnie grand prix

W sobotę na skoczni w Klingenthal rozegrane zostaną ostatnie zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Duże szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej ma Dawid Kubacki, który zajmuje drugie miejsce ze stratą tylko 10 punktów do lidera.

W Hakubie górą Japończycy, Dawid Kubacki wygrał w Hinzenbach

Po zawodach w Zakopanem cykl Letniego Grand Prix przeniósł się do Japonii. Jednak w Hakubie, gdzie odbyły się dwa konkursy indywidualne, zabrakło wielu czołowych zawodników z państw europejskich. Również Polska była reprezentowana przez „drugi garnitur”. W efekcie weekend 23-24 sierpnia został zdominowany przez Japończyków, a w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix w skokach narciarskich doszło do poważnych przetasowań. W pierwszym konkursie gospodarze zajęli całe podium, wygrał Ryoyu Kobayashi, a w pierwszej dziesiątce było w sumie pięciu skoczków z kraju kwitnącej wiśni. Najlepszym z Polaków był czwarty Paweł Wąsek. Podobnie było w drugim konkursie – Kobayashi odniósł drugie zwycięstwo, a w pierwszej dziesiątce było tym razem sześciu Japończyków. Z biało-czerwonych w czołówce zameldowali się: Andrzej Stękała (8. miejsce) i Klemens Murańka (9. pozycja). Największym wygranym weekendu w Hakubie był jednak Yukiya Sato, który wprawdzie nie wygrał żadnego z konkursów, ale dzięki punktom zgromadzonym za drugie i trzecie miejsce objął pozycję lidera klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix.

Po miesiącu przerwy, w miniony weekend rywalizacja w ramach Letniego Grand Prix wróciła do Europy, a konkretnie do austriackiego Hinzenbach, gdzie rozegrano jeden konkurs indywidualny w niedzielę. Stał on pod znakiem dominacji polsko-austriackiej. W pierwszej dziesiątce znalazło się czterech zawodników gospodarzy i trzech Polaków, ale to nasi skoczkowie zajęli bardziej eksponowane miejsca: Dawid Kubacki wygrał, Piotr Żyła był trzeci, a piąte miejsce zajął Maciej Kot. Szczególnie w przypadku tego ostatniego była to miła niespodzianka, po wielomiesięcznym kryzysie. Z kolei Kubacki, dzięki 100 punktom zdobytym w Hinzenbach, przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix w skokach narciarskich i zbliżył do lidera na 10 punktów, bowiem Yukiya Sato zajął dopiero dziesiąte miejsce.

W Klingenthal Sato i Kubacki powalczą o zwycięstwo

Ostatni, finałowy konkurs Letniego Grand Prix odbędzie się w Klingenthal w najbliższą sobotę. Dzień wcześniej rozegrane zostaną kwalifikacje. Wystąpi w nich siedmiu Polaków, a w składzie w porównaniu do zawodów w Hinzenbach doszło do dwóch zmian: za Aleksandra Zniszczoła i Pawła Wąska wystąpią Klemens Murańka (zwycięzca Letniego Pucharu Interkontynentalnego) i Stefan Hula.

Wszystkie oczy polskich kibiców będą jednak skierowane przede wszystkim na Dawida Kubackiego, który stoi przed wielką szansą zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019. Dziesięciopunktowa strata do liderującego Japończyka jest jak najbardziej do odrobienia, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę skuteczność Polaka w letnich zawodach. W obecnej edycji Letniego Grand Prix wystąpił tylko w trzech konkursach: w Wiśle i Zakopanem był drugi, w Hinzenbach wygrał.

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich – skład reprezentacji Polski:

  • Kamil Stoch
  • Dawid Kubacki
  • Piotr Żyła
  • Jakub Wolny
  • Maciej Kot
  • Stefan Hula
  • Klemens Murańka

Program Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019:

Piątek 04.10:
18:00 – kwalifikacje
Sobota 05.10:
16:00 – konkurs indywidualny

Czołówka klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix w skokach narciarskich i miejsca Polaków:

1. Yukiya Sato (270 pkt.)
2. Dawid Kubacki (260 pkt.)
3. Timi Zajc (236 pkt.)
4. Naoki Nakamura (225 pkt.)
5. Keiichi Sato (213 pkt.)
6. Ryoyu Kobayashi (211 pkt.)
7. Karl Geiger (206 pkt.)
8. Evgeniy Klimov (195 pkt.)
9. Junshiro Kobayashi (146 pkt.)
10. Piotr Żyła (145 pkt.)

13. Kamil Stoch (132 pkt.)
18. Maciej Kot (108 pkt.)
24. Jakub Wolny (84 pkt.)
26. Aleksander Zniszczoł (82 pkt.)
29. Paweł Wąsek (74 pkt.)
31. Andrzej Stękała (62 pkt.)
35. Klemens Murańka (48 pkt.)
53. Stefan Hula (15 pkt.)

Adam Pisula

Odbierz bonusy bukmacherskie w STS, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów! ⛷️

Tags: