W kolarstwie szosowym podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio do zdobycia będą cztery komplety medali. Czy któryś z nich trafi w ręce reprezentanta Polski? „Biało-Czerwonych” nie ma wprawdzie w ścisłym gronie największych faworytów, ale trójka z nich może pokusić się o miłą niespodziankę.
Kategoria: Kolarstwo
Przed nami trzeci tydzień kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Przypominamy, co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu i jak wygląda sytuacja w klasyfikacji generalnej. Zapowiadamy też ostatnie etapy ostatniego wielkiego touru kolarskiego w tym roku.
W dniu przerwy kolarskiego wyścigu dookoła Włoch podsumowujemy dotychczasowe wydarzenia i zapowiadamy ostatnie etapy jednego z trzech największych tourów w kalendarzu zawodowego kolarstwa, w którym świetnie spisuje się Rafał Majka.
Od czwartku do niedzieli we włoskiej miejscowości Imola odbywać się będą mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Kto znajduje się w gronie głównych faworytów? Jak wypadną reprezentanci Polski?
Już w sobotę wystartuje najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie – Tour de France. 107. edycja „Wielkiej Pętli” potrwa do 20 września, a kolarze pokonają w sumie 3 470 kilometrów podzielonych na 21 etapów. W peletonie na francuskich szosach zobaczymy tylko jednego Polaka. Transmisje z wyścigu przeprowadzi stacja Eurosport.
W środę na Stadionie Śląskim startuje 77. edycja Tour de Pologne. Będzie to prawdziwa inauguracja kolarskiego sezonu, opóźniona z powodu epidemii koronawirusa. Z tego też powodu będzie to wyścig inny, niż w poprzednich latach. Ale to nie znaczy, że pod względem sportowym czegoś zabraknie. Wręcz przeciwnie. Organizatorzy przygotowali ciekawą trasę, a zespoły zgłosiły do wyścigu znakomitych kolarzy.
Koronawirus komplikuje przebieg kwalifikacji IO 2020
STS BLOG io 2020, kwalifikacje olimpijskie, polscy olimpijczycy, tokio 2020Trwa proces kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2020. W wielu dyscyplinach sportowych o bilety do Tokio walczą reprezentanci Polski. Niestety z powodu szerzącej się na świecie epidemii koronawirusa wiele imprez jest odwoływanych albo przekładanych na inny termin, lub przenoszonych w inne miejsce. Dlatego wszystkie podane w tym artykule terminy i miejsca należy traktować jako aktualne tylko w dniu publikacji i mogące ulec zmianie w przyszłości.
Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich pozostało niespełna pięć miesięcy. W wielu dyscyplinach pełną parą trwają kwalifikacje, ale w niektórych wszystko jest już jasne. Polskich kibiców najbardziej interesuje, kto z „Biało-Czerwonych” uzyskał olimpijski awans, a kogo w Tokio na pewno nie zobaczymy. Podstawowym warunkiem jest wypełnienie światowych kryteriów kwalifikacyjnych w poszczególnych dyscyplinach, a ostateczna decyzja należy do Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zobacz...
Rusza 76. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne
STS BLOG 76. tour de pologne, rafał majka, tour de pologne, tour de pologne 2019Etapem po ulicach Krakowa rozpocznie się najważniejszy, zaliczany do cyklu UCI World Tour, wyścig kolarski w Polsce. Czołowi kolarze światowej elity będą ścigali się po południowych rejonach naszego kraju przez tydzień, by dojechać do mety ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Emocji, jak co roku, z pewnością nie zabraknie. Czesław Lang – zawodowiec, który uczynił Tour de Pologne wyścigiem zawodowym Dyrektorem wyścigu jest Czesław Lang – wicemistrz olimpij...
Kolarstwo
Kolarstwo to taka dyscyplina sportu, która ma stałą, wierną rzeszę fanów. Widać to podczas wyścigów, przemawiają za tym także twarde dane od dostawców transmisji oraz statystyk w zakładach bukmacherskich. Piękne w kolarstwie jest to, że dyscyplina ta ma kilka odmian, przez co oferuje zróżnicowane wyścigi. W Polsce raz do roku sportowcy jednoczą dużą część społeczeństwa poprzez udział w Tour de Pologne.
Tour de Pologne świętem kolarskim w Polsce
Niezaprzeczalnie Tour de Pologne jest znakiem rozpoznawczym naszego kraju na całym świecie. Od 1993 roku jest to wyścig w pełni zawodowy, konkurs o wyjątkowo wysokiej randze, a udział w nim to prestiż dla sportowców. Jednak historyczne początki TdP sięgają 1928, kiedy konkurs ten uznawany był za wyścig amatorski. Od tego czasu Tour de Pologne odbywa się cyklicznie co roku, chociaż formuła sportowych zmagań ewoluowała na przestrzeni lat. Obecnie trasa całego wyścigu wynosi około 1200 km, przy czym TdP podzielony jest na etapy. Każdy z etapów odbywa się innego dnia, a długość dystansu do pokonania podczas każdego etapu oscyluje w okolicach 150 km (liczba kilometrów poszczególnych odcinków zależy od wyznaczonej przez organizatorów trasy Tour de Pologne). I chociaż TdP jest rywalizacją kolarzy szosowych i zwycięzca całego wyścigu może być tylko jeden, tak organizatorzy nagradzają także nieco mniejsze osiągnięcia. Kolarze walczą więc o wyniki w poszczególnych etapach konkursu, a także starają się o wygranie specjalnych premii lotnych czy górskich. Pozytywną wiadomością jest fakt, że organizatorzy Tour de Pologne przewidują także nagrodę dla najlepszego polskiego kolarza. Sportowcy walczą więc o uznanie i trofea, a polscy kibice bardzo chętnie oglądają transmisje kolarstwa. Wyścig transmitowany jest przez kilka stacji telewizyjnych i pokazywany jest w wielu krajach. Pokazywanie TdP na żywo jest okazją także do promocji polskich miast i zabytków. Renoma i prestiż wyścigu kolarskiego dookoła Polski, jak potocznie jest nazywany, rosły wraz z kolejnymi latami i edycjami. Tour de Pologne od 2005 roku należał do cyklu wyścigów UCI Pro tour, od 2009 do UCI World Ranking, a od 2011 roku do UCI World Tour. Dzięki temu polski wyścig kolarski należy klasyfikować jako jeden z najważniejszych w Europie i na świecie. W ostatnich latach tylko dwóm polskim kolarzom udało się triumfować w TdP. Byli to najlepsi polscy kolarze, czyli popularny „Kwiatek” i „Maja”.
Wyścig nad wyścigami, czyli Tour de France
Największą renomą w zawodowym kolarstwie cieszą się trzy europejskie wyścigi. Tzw. klasykami są Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a Espana. Największą estymą cieszy się ten pierwszy. Wyścig dookoła Francji znany jest przede wszystkim jako TdF, ale mniej popularnymi nazwami są Le Tour i La Grande Boucle. Tour de France pod wieloma względami jest największym zawodowym wyścigiem kolarskim. Trwa około trzy tygodnie, jest wieloetapowy, trwa najczęściej w lipcu. Trasa obejmuje wiele francuskich miast, ale wielokrotnie w przeszłości wyścig rozpoczynał się w innych krajach. Historia TdF jest niezwykle bogata, bo pierwszy wyścig zorganizowano w 1903 roku. Jest to najstarszy wyścig z tych obecnie się odbywających. W ponad stuletniej historii miejsce miały dwie kilkuletnie przerwy. Obie związane były działaniami wojennymi we Francji i ogólnie w Europie. Całkowita trasa touru przekracza 3 tys. kilometrów, ale zdarzały się w przeszłości edycje, gdy kolarze mieli do pokonania nawet i 5 tys. km! Nie tylko to sprawia, że jest to wyjątkowy wyścig kolarski. Powszechnie uznaje się, iż jest on najtrudniejszym pod względem technicznym, zwłaszcza etapy górskie w Alpach i Pirenejach. Także pod względem medialności i popularności wśród fanów kolarstwo, wyróżnia go na tle innych wyścigów. Przebieg Tour de France na żywo relacjonuje prawie setka telewizji, a wyścig dociera do niemal 200 państw na świecie. Pula nagród przekracza kilka milionów euro, a wygranie TdF jest dla większości kolarzy czymś cenniejszym niż… złoty medal Igrzysk Olimpijskich! Na trasach etapów kolarzy wyczekują tysiące kibiców, którzy czasem przebierają się w kolorowe stroje by zwrócić na siebie uwagę telewizyjnych kamer. Tour de France zawsze kończy się etapem w Paryżu, a kolarze finiszują na Polach Elizejskich. Utarło się, że w ostatni etap jest etapem „przyjaźni” nie ma walki o wyniki, wszystko jest już pewne, a zwycięzca… pije szampana zmierzając w kierunku mety. Charakterystyczne dla TdF są koszulki dla liderów poszczególnych klasyfikacji. Żółtą koszulkę nosi lider i na końcu zwycięzca całego wyścigu. Zielona koszulka to oznaka najlepszego sprintera. Biała koszulka w czerwone grochy charakteryzuje najlepszego „górala”, czyli kolarza, który najlepiej poradził sobie podczas etapów w górach. Z kolei biała koszulka oznacza najlepszego młodzieżowca, czyli kolarza w wieku do 25 lat. Na koniec każdego etapu liderzy danej kategorii są oficjalnie dekorowani poszczególnymi koszulkami, wraz ze zwycięzcą etapu oraz najwaleczniejszym kolarzem etapu. W trakcie wyścigu etapy odbywają się niemal każdego dnia, tylko po najtrudniejszych górskich etapach kolarze mają dzień wolnego. Etapy TdF dzielimy na etapy płaskie, górskie, zagraniczne i jazdę na czas.
Giro d’Italia – włoska tradycja kolarstwa
Wyścig dookoła Włoch jest tylko o sześć lat młodszy od Tour de France. Uznawany jest za drugi największy wyścig kolarski na świecie. Podobnie, jak TdF włoski wyścig także trwa trzy tygodnie i też zaczynał się ościennych krajach. Giro organizowane jest wcześniej niż francuska impreza, bowiem jego termin przypada na tygodnie majowe. Trasa zawsze jest zróżnicowana, są etapy płaskie, etapy przejściowe, etapy górskie i jazda na czas. Giro d’Italia wyróżnia się koszulkami w klasyfikacji generalnej. Jej lider ma przywilej ubieranie różowej koszulki tzw. Maglia rosa. Kolor koszulki wziął się, z włoskiego dziennika La Gazzetta dello Sport, która była organizatorem i sponsorem wyścigu. Strony były drukowane w kolorze bladoróżowym. Lider klasyfikacji górskiej nosi koszulkę niebieską, a klasyfikacji punktowej koloru cyklamenowego. Najlepszy młodzieżowiec nosi białą koszulkę. Jedną z legend Giro d’Italia jest były mistrz świata „Super Mario” Cipollini, który wygrał aż 42 etapy w historii wyścigu. Niestety Giro wiąże się nie tylko ze wspaniałymi zwycięstwami, ale i z tragicznymi wydarzeniami. W historii tego włoskiego wyścigu czterech kolarzy zmarło z powodu wypadków na trasie etapów.
Vuelta a Espana – wielki wyścig dookoła Hiszpanii
Tak, jak wcześniej wspominaliśmy trzecim z wielkich wyścigów szosowych jest ten, odbywający się w Hiszpanii. Vuelta a Espana, bo o nim mowa, po raz pierwszy dobył się w 1935 roku, a nieprzerwanie obecny jest w kalendarzu kolarskim od 1955 roku. La Vuelta trwa także trzy tygodnie, początkowo odbywała się w porze wiosennej, ale w latach 90. przeniesiono ją na miesiące jesienne – by uniknąć kolizji terminów z Giro d’Italia. Podczas Vuelty kolarze muszą zmierzyć się z różnego rodzaju etapami – zarówno płaskimi, jak i górskimi. Trasa wyścigu ma pofałdowany profil, przez co nie należy do najłatwiejszych i premiuje kolarzy specjalizujących się w etapach górskich. To właśnie z tych etapów słynie Vuelta – w końcu jednym z symboli tego touru jest jeden z najcięższych podjazdów w kolarskim świecie, Alto del Angliru, o nachyleniu sięgającym nawet 24%! Meta Vuelta a Espana zawsze ulokowana jest w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Lider Vuelty od 2010 roku ubiera czerwoną koszulkę – odpowiednik żółtej koszulki lidera Tour de France. Jednak nie tylko lider klasyfikacji generalnej nagradzany jest wyróżniającą go koszulką. Kolarz przodujący w klasyfikacji górskiej otrzymuje białą koszulkę w niebieskie kropki, z kolei lider klasyfikacji punktowej – zieloną. Ponadto kolarz najlepszy w klasyfikacji kombinowanej (biorącej pod uwagę miejsca w klasyfikacji generalnej, górskiej i punktowej) wyróżniany jest białą koszulką.
Kolarstwo szosowe jednym z rodzajów kolarstwa
Trzy klasyki to tylko najważniejsze wyścigi kolarskie organizowane w Europie i na świecie. Wiele państw ma swoje wyścigi dookoła kraju. Niektóre liczą kilka etapów. W kolarstwie szosowym występują także wyścigi jednoetapowe. Ważnym punktem w kolarskim kalendarzu są mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Zawody te są organizowane od 1921 roku, a dopiero od końcówki lat 50. startują także kobiety. MŚ w kolarstwie odbywają się każdego roku, a zwycięzca nosi tęczową koszulkę i ubiera ją przez cały sezon kolarski, startując w jakichkolwiek wyścigach. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym podzielone są na kilka kategorii. Tytuł najlepszego kolarza globu można zdobyć w wyścigu ze startu wspólnego, indywidualnej jeździe na czas, wyścigu ze startu wspólnego do lat 23 i jazdy na czas do lat 23. Są także wyścigi ze startu wspólnego amatorów i juniorów. Dodatkowo organizowana jest Drużynowa jazda na czas. Najwięcej medali w historii kolarstwa szosowego zdobyli Włosi, którzy wyprzedzają takie nacje, jak Belgię, Francję czy Holandię.
Kolarstwo górskie – sport niemal ekstremalny
Choć najpopularniejsze na świecie jest kolarstwo szosowe, wiernych fanów ma także bardziej odważna odmiana kolarstwa, czyli kolarstwo górskie. Nazywane potocznie MTB od mountain-biking. Do tego sportu używa się rowerów górskich a nie rowerów szosowych. Kolarstwo górskie powstało w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, gdy nastała amatorska moda jeżdżenia rowerami górskimi w trudnym, mało dostępnym terenie. Początkowo było one sportem ekstremalnym, potem zostało włączone do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), a od 1996 roku kolarze górscy biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. Kolarstwo górskie ma swój rodzaj, który śmiało można nazwać ekstremalnym. Jest to kolarstwo grawitacyjne. Zjeżdża się po silnie nachylonych stokach lub specjalnych podjazdach. Kolarstwo górskie dzieli się na kilka podkategorii, m.in. Cross-country (XC), All mountain (AM), Maraton (MX, MT), Street, czy Trial (pokonuje się różne przeszkody)
Od kolarstwa torowego może się zakręcić w głowie?
W kolarstwie torowym zawodnicy korzystają z rowerów bardzo podobnych do kolarstwa szosowego, ale są one jeszcze lżejsze. Wyścigi odbywają się na specjalnych torach zwanych welodromami, a ich kształt bardzo przypomina bieżnię lekkoatletyczną. W ramy kolarstwo torowego wchodzi kilka konkurencji, a część z nich ma status konkurencji olimpijskich. Najbardziej znanymi konkurencjami kolarstwa torowego są: sprint, sprint drużynowy, keirin, wyścig na dochodzenie, omnium i madison.
Najnowsze wpisy
Kategorie
- Bundesliga
- Dart
- EKSTRAKLASA
- Ekstraliga Żużlowa
- ESPORT
- Euro 2020
- Formuła 1
- Igrzyska Olimpijskie 2020
- KNOW HOW
- Kolarstwo
- Koszykówka
- La Liga
- Lekkoatletyka
- Liga Europy
- Liga Mistrzów
- Liga Narodów
- Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022
- Piłka nożna
- Piłka ręczna
- Premier League
- Premier League Darts
- Reprezentacja Polski
- RÓŻNE
- Serie A
- SIATKÓWKA
- Skoki narciarskie
- Speedway Grand Prix
- STREFA TYPERA
- STS TV
- Tenis
- Żużel