Tour de France – typy na najbardziej prestiżowy wyścig kolarski

Blog » Kolarstwo » Tour de France

Typy na Tour de France – najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie! Sprawdź analizy poszczególnych etapów, prognozy i typuj Tour de France w STS!

Kursy na kolarstwo

 

polska tour de france

Polacy w Tour de France 2022

Drugi tydzień „Wielkiej Pętli” przyniósł dość niespodziewaną zmianę lidera. Został nim Duńczyk Jonas Vingegaard z grupy Jumbo-Visma, który żółtą koszulkę...

Typowanie Tour de France

Sprawdź typy na Tour de France - najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie! Na naszej stronie prezentujemy analizy poszczególnych etapów i prognozy bukmacherskie. Typuj Tour de France w STS!

Sprawdź zakłady i kursy na kolarstwo!

typy tour de france
PressFocus

Historia Tour de France

Tour de France jest najbardziej prestiżowym z wieloetapowych wyścigów kolarskich, a ten prestiż bierze się między innymi z tego, że jest najstarszy. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1903 roku. Od tego czasu Tour de France odbywał się corocznie, z wyjątkiem dwóch przerw w latach wojen światowych: 1915-1918 i 1940-1946. Zazwyczaj, z nielicznymi wyjątkami (m.in. w ubiegłym roku), wyścig jest organizowany w lipcu albo na przełomie czerwca i lipca. Często w historii Tour de France zdarzało się, że jego trasa wykraczała poza granice Francji. Z biegiem lat, ze względu na skalę trudności (ciężkie etapy górskie w Alpach i Pirenejach), wielkie zainteresowanie mediów z całego świata oraz coraz wyższe nagrody pieniężne dla zwycięzców, Tour de France stał się najbardziej popularnym wyścigiem wśród samych kolarzy, a zwycięstwo ważniejsze od triumfu na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich. Czterech kolarzy wygrywało ten wyścig po pięć razy. Ostatnim z rekordzistów jest Hiszpan Miguel Indurain, który jako jedyny dokonał tego w pięciu kolejnych latach z rzędu.

Polscy kolarze w historii Tour de France

Michał Kwiatkowski odniósł zwycięstwo etapowe w Tour de France 2020 i zrobił to jako czwarty polski kolarz w historii „Wielkiej Pętli”. Pierwszym był Zenon Jaskuła, który robił furorę na francuskich szosach w 1993 roku. Poza triumfem na jednym z najtrudniejszych górskich etapów, Jaskuła zajął wtedy trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej, co jest do teraz najlepszym osiągnięciem Polaka w Tour de France. Przed nim wprawdzie Lech Piasecki miał zaszczyt ubrać koszulkę lidera po dwóch pierwszych etapach, ale nie dowiózł jej do końca wyścigu. Wracając do zwycięstw etapowych na Tour de France, to oprócz Zenona Jaskuły i Michała Kwiatkowskiego, sukcesem takim może pochwalić się także Maciej Bodnar, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas w 2017 roku. Ale polskim kolarzem, który odniósł na „Wielkiej Pętli” najwięcej sukcesów jest Rafał Majka. Najlepszy był dla niego 2014 rok, kiedy to wygrał dwa etapy i zwyciężył w najbardziej prestiżowej – oprócz generalnej – klasyfikacji górskiej. Rok później popularny „Zgred” dorzucił do swojej kolekcji kolejne zwycięstwo etapowe, a dwa lata później ponownie został najlepszym góralem Tour de France. Ponadto w 2018 roku Majka zajął w tej klasyfikacji trzecie miejsce.Największe sukcesy Polaków w Tour de France Klasyfikacja generalna:
  • Lech Piasecki – lider po 1. i 2. etapie (1987)
  • Zenon Jaskuła – 3. miejsce w klasyfikacji końcowej (1993)
Klasyfikacja górska:
  • Rafał Majka – 1. miejsce (2014, 2016) i 3. miejsce (2018)
Zwycięstwa etapowe:
  • Zenon Jaskuła – 1 (1993)
  • Rafał Majka – 3 (2 x 2014 i 2015)
  • Maciej Bodnar – 1 (2017)
  • Michał Kwiatkowski – 1 (2020)

Jesteś gotowy, żeby wygrać?