Grand Prix Polski na żużlu powraca do Wrocławia

Najlepsi żużlowcy zmierzą się podczas Grand Prix Polski 2019 we Wrocławiu!

W sobotni wieczór na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu rozegrana zostanie piąta eliminacja Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Grand Prix Polski wraca do stolicy Dolnego Śląska po 12 latach przerwy, a komplet widzów czeka na emocjonujące zawody z silnymi polskimi akcentami.

We Wrocławiu zaczęła się wielka żużlowa kariera Tomasza Golloba

Najlepsi żużlowcy świata wracają do Wrocławia po 12 latach przerwy. Ostatnie zawody Grand Prix zostały tu rozegrane 12 maja 2007 roku (wygrał Duńczyk Nicki Pedersen). Warto przypomnieć, że to właśnie na miejscowym Stadionie Olimpijskim rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Tomasza Golloba. 20 maja 1995 roku nasz najbardziej utytułowany zawodnik wygrał pierwszy w historii turniej Grand Prix. Osiągnięcie to powtórzył we Wrocławiu jeszcze w 1999 roku.
Nie dziwi więc, że kibice ze stolicy Dolnego Śląska bardzo stęsknili się za rywalizacją o mistrzostwo świata, czego najlepszym dowodem jest wyprzedanie całego kompletu niespełna 13 tysięcy biletów w ciągu zaledwie 26 godzin. Dodatkowym bodźcem do wybrania się na stadion z pewnością jest też udział aż czterech żużlowców miejscowej drużyny Betard Sparta Wrocław. Są wśród nich Polacy: Maciej Janowski i Maksym Drabik, który weźmie udział w zawodach dzięki „dzikiej karcie”, a dodajmy że jest on rekordzistą toru z wynikiem 60,99s. Rolę gospodarzy będą pełnić także: Tai Woffinden, wracający do rywalizacji po przerwie spowodowanej kontuzją oraz Max Fricke, zastępujący zmagającego się z problemami osobistymi Grega Hancocka. Przypomnijmy przy okazji, że Fricke wcześniej zastępował z powodzeniem Woffindena. Całą czwórkę możemy spokojnie zaliczyć do szerokiego grona faworytów sobotnich zawodów, ale o tym później.

Wyrównana rywalizacja żużlowców w tegorocznym Grand Prix

Obecna edycja Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu jest jak na razie jedną z najciekawszych w ostatnich latach. Każde z czterech rozegranych dotąd zawodów miały innego triumfatora. W Warszawie wygrał Leon Madsen, w Krsko Bartosz Zmarzlik, w Pradze Janusz Kołodziej, a w Hallstavik najlepszy był Emil Sajfutdinow. Taki przebieg rywalizacji w oczywisty sposób przełożył się na układ klasyfikacji generalnej, gdzie w czołówce panuje niesamowity tłok. Pomiędzy pierwszym Sajfutdinowem a zajmującym szóstą pozycję Lindgrenem jest tylko pięć punktów różnicy. Z kolei czający się tuż za plecami Rosjanina Patryk Dudek i Duńczyk Leon Madsen mają taki sam dorobek punktowy, jak lider. Stawkę czołowej szóstki uzupełniają Bartosz Zmarzlik i Słowak Martin Vaculik. Polskich kibiców musi cieszyć fakt, że mamy aż dwóch zawodników będących w grze o tytuł mistrzowski, jak również to, iż we wszystkich dotychczasowych zawodach obecnego sezonu na podium znalazł się co najmniej jeden Polak. Nie trzeba dodawać, że na taki właśnie scenariusz będą liczyli nasi kibice we Wrocławiu.

Liczne grono faworytów do zwycięstwa w GP Polski 2019

Zakłady bukmacherskie

Jak się rzekło powyżej, do szerokiego grona faworytów sobotnich zawodów w pierwszym rzędzie należy zaliczyć czwórkę gospodarzy obiektu, czyli Macieja Janowskiego, Maksyma Drabika, Taia Woffindena i Maxa Fricke. Na podium może też stanąć każdy z pozostałej trójki biało-czerwonych: Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik i Janusz Kołodziej, który niedawno zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Niejako z automatu musimy też brać pod uwagę podczas typowania wyników pozostałych żużlowców z czołówki klasyfikacji Grand Prix: Sajfutdinowa, Madsena, Vaculika i Lindgrena. Jak widać, szykują nam się więc niezwykle ekscytujące zawody. Tym bardziej, że tor we Wrocławiu słynie z dużych możliwości wyprzedzania.

Lista startowa Grand Prix Polski we Wrocławiu:

Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik, Janusz Kołodziej, Maciej Janowski, Maksym Drabik (wszyscy Polska), Leon Madsen, Niels-Kristian Iversen (obaj Dania), Antonio Lindbaeck, Fredrik Lindgren (obaj Szwecja), Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta (obaj Rosja), Jason Doyle, Max Fricke (obaj Australia), Tai Woffinden (Wlk. Brytania), Matej Zagar (Słowenia), Martin Vaculik (Słowacja).

Czołówka klasyfikacji generalnej Grand Prix 2019:

  1. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 47 pkt.
  2. Patryk Dudek (Polska) – 47 pkt.
  3. Leon Madsen (Dania) – 47 pkt.
  4. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 44 pkt.
  5. Martin Vaculik (Słowacja) – 44 pkt.
  6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 42 pkt.

Adam Pisula

Tags: