Grand Prix Kataru. Premierowy wyścig nad Zatoką Perską

grand-prix-katar-f1-2021

Koronawirus wymusił zmiany w rozgrywaniu sezonu 2021. Początkowo termin ten należał do Australii, jednak ściganie na antypodach było niemożliwe. Sytuację wykorzystał Katar i po raz pierwszy przywita najszybszych kierowców na świecie. Zapraszamy na naszą zapowiedź Grand Prix Kataru!

Królowa motosportu kontynuuje swoją ekspansję po krajach Dalekiego Wschodu. Ściganie w Katarze zapoczątkuje tryptyk wyścigów krajach arabskich. Później kierowcy F1 przeniosą się do Arabii Saudyjskiej a następnie na Grand Prix Abu Zabi, gdzie zakończą fantastyczny sezon 2021.

Grand Prix Kataru. Typy bukmacherskie

Lewis Hamilton będzie wyżej sklasyfikowany od Maxa Verstappena 1.67Bolid Hamiltona w ostatnim czasie przeszedł lekkie poprawki i wydaje się szybszy pojazdu Maxa Verstappena
 
Sergio Perez stanie na podium 2.15Meksykanin w ostatnich wyścigach tego sezonu notuje bardzo solidne wyniki
 
Oba bolidy Alpine zdobędą punkty 3.00Kierowcy francuskiego zespołu są w niezłej formie i w Brazylii obaj dowieźli zdobycze punktowe
 
Czy pojazd bezpieczeństwa wyjedzie na tor? 1.60Dla wielu kierowców tor w Katarze nie jest do końca znany, dlatego w trakcie wyścigu może dojść do incydentów.

Chyba wszyscy czekaliśmy na tak zaciekłą walkę o tytuł najlepszego kierowcy F1 w tym sezonie. Wydawać by się mogło, że jeszcze niedawno głównym faworytem do zdobycie mistrza był Max Verstappen, jednak Mercedes po raz kolejny wprowadził poprawki do swojego bolidu, które dały techniczną przewagę Lewisowi Hamiltonowi. To, co Anglik zrobił w Brazylii wpisało się w kanony historii F1. W sprincie eliminacyjnym startował z ostatniego miejsca, miał również kartę przesunięcia 5 pozycji na początku wyścigu a i tak Grand Prix Brazylii. Według ekspertów to Lewis Hamilton jest teraz faworytem do zdobycie tytułu, co za tym też idzie, ma największe szanse na wygraną w Katarze.

Holenderski kierowca ma jeszcze kilkanaście punktów przewagi nad kierowcą Mercedesa, jednak przy tak sprawnym bolidzie i świetnej dyspozycji Hamilton da z siebie 110% w najbliższy weekend i nie ma co ukrywać, ma największe szanse na wygranie kolejnego wyścigu. Kursy są niższe po stronie wielokrotnego mistrza świata i można spodziewać się, że będzie wyżej od Holendra w tym wyścigu.

W Brazylii bardzo dobrze poradzili sobie kierowcy zespołu Alpine F1. Ocon i Alonso dojechali na metę wyścigu z punktami i francuski zespół zrównał się punktami z Alpha Tauri w klasyfikacji konstruktorów tego sezonu. Ekipa pod dowództwem Cyrila Abiteboula będzie broniła 6. miejsca w klasyfikacji konstruktorów, dlatego ponowny dublet punktowy w Alpine podczas katarskiego wyścigu jest bardzo możliwy. W tym sezonie 7-krotnie oba bolidy z francuskim malowaniem zdobywały punkty w tym samym wyścigu. Teraz motywacja jest znacznie większa, zatem można oczekiwać dobrej postawy Fernando Alonso i Estebana Ocona.

To pierwszy wyścig w Katarze, co za tym idzie, kierowcy nie do końca znają jeszcze tor w Zatoce Perskiej. Bardzo możliwe, że będziemy świadkami incydentów wyścigowych i samochodów bezpieczeństwa będzie musiał neutralizować wyścig. Warto zastanowić się nad zakładem tego zdarzenia. Wielu kierowców ma jeszcze sporo do ogrania w tym sezonie, więc nie będą przebierać w półśrodkach i będą agresywnie atakować podczas katarskiego wyścigu.

🏎️ Sprawdź kursy na Formułę 1! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!


Czytaj także: Jak obstawiać F1? Niezbędnik typera


Kontrowersje związane z Katarem

We wstępnym kalendarzu przygotowanym przez FIA na październik zaplanowano ściganie w Grand Prix Australii. Organizatorzy mieli nadzieję, że do października sytuacja pandemiczna na tyle się unormuje, że karawana F1 będzie mogła polecieć do Oceanii. Międzynarodowa Federacja Wyścigowa dość długo czekała na dostępność Australii, jednak wskutek panujących obostrzeń i problemów logistycznych ostatecznie wyłączono Australię i wolny termin wykorzystali Katarczycy, którzy po raz pierwszy w historii zorganizują Grand Prix Formuły 1.

Katarczycy podpisali długoterminową umowę z FIA. W 2021 roku Grand Prix Kataru zadebiutuje w Formule 1, w 2022 roku wyścig w Katarze się nie odbędzie ze względu na grudniowe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Od 2023 roku Katar na stałe znajdzie się w kalendarzu F1.

Wybór Katarczyków tradycyjnie spotkał się z wielką kontrowersją. Swoje niezadowolenie wyraziła przede wszystkim organizacja Amnesty International, która publicznie skrytykowała decyzję o organizacji wyścigu Formuły 1 w Katarze, przypominając, że w tym kraju są łamane podstawowe prawa człowieka. Rzecznik organizacji zarzucił Katarczykom „sportwashing”, czyli używanie sportu do wybielenia swoich zachowań. Inne organizacje wypominały również o złym traktowaniu pracujących imigrantów oraz penalizację zarobków. Formuła 1 odpowiadała, że misją organizacji jest dzielenie wszystkich narodów.

Zamiast motocykli – bolidy Formuły 1

Wyścig Grand Prix Kataru odbędzie się na nowoczesnym torze Losail International Circuit, który został zbudowany z myślą o serii wyścigów motocyklowych. Odbywają się one od 2004 roku i od wielu lat Katarczycy organizowali najważniejsze wyścigi w serii Moto GP. Kilkukrotnie ścigały się tam również samochody z mniej znanych serii wyścigowych.

Nitka toru wynosi 5308 metrów i kierowcy będą musieli przejechać około 60 okrążeń. Tor posiada 16 bardzo szybkich zakrętów, natomiast prosta startowa ma nieco ponad kilometr. W trakcie przeprowadzonych symulacji, średnia prędkość osiągana przez bolidy wyniesie około 238 km/h, przez co można spodziewać się bardzo szybkiego wyścigu.

Katarczycy zobowiązali się również zmodernizować tor i przygotować go pod wyścigi Formuły. Zmianom ulegnie przede wszystkim aleja serwisowa oraz infrastruktura padoku. Korekty zostaną również wprowadzone na całym torze, aby zachować standardy bezpieczeństwa i pozwolić zawodnikom na szybkie ściganie.

Kiedy odbędzie się Grand Prix Kataru?

Data: 21 listopada 2021
Godzina: 20:00 (czasu polskiego)

Gdzie oglądać Grand Prix Kataru 2021

Transmisja: Eleven Sports