Finał Speedway of Nations. Żużlowa reprezentacja Polski głównym faworytem!

speedway of nations

Przed nami wielki finisz sezonu żużlowego. Po sobotnich i niedzielnych zawodach finałowych Speedway of Nations w Manchesterze poznamy najlepszą drużynę narodową na świecie. Czy będzie nią reprezentacja Polski? Sprawdź nasze typy bukmacherskie!

Kto wygra finał Speedway of Nations? Typy bukmacherskie

Czy Polska wygra finał SoN?Tak (1.62)Reprezentacja Polski ma najsilniejszy skład ze wszystkich uczestników finału

Walka o podium w finale Speedway of Nations 2021 powinna rozegrać się pomiędzy czterema drużynami, które będą dysponować najsilniejszymi składami spośród wszystkich finalistów, a więc pomiędzy Polską, Australią, Wielką Brytanią i Danią.

W zakładach bukmacherskich STS największym faworytem do zwycięstwa (kurs 1.62) jest reprezentacja Polski, która ma w swoim podstawowym składzie zawodników numer dwa (Bartosz Zmarzlik) i cztery (Maciej Janowski) tegorocznego Speedway Grand Prix oraz Jakuba Miśkowiaka – indywidualnego mistrza świata juniorów.

W drugiej kolejności bukmacher na równi (kurs po 6.00) wycenił szanse Australijczyków i Duńczyków. Liderami tej pierwszej drużyny będą ósmy (Max Fricke) i dziewiąty (Jason Doyle) zawodnik SGP 2021. Liderem duńskiego zespołu powinien być Leon Madsen (7. pozycja w SGP 2021). W walce o podium z całą pewnością będą też się liczyć gospodarze (kurs 6.75). Tai Woffinden (6. w Grand Prix) i Robert Lambert (10.) powinni zdobyć wystarczającą do tego ilość punktów.

🏁 Kursy na Speedway of Nations znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Wszystkie kursy aktualne na dzień 15.10.2021

Speedway of Nations 2021. Podstawowe informacje

Edycja 2021 Speedway of Nations rozpoczęła się od dwóch półfinałów rozegranych w dniach 17-18 września w łotewskim mieście Daugavpils (Dyneburg). Z każdego półfinału do finału awansowały po trzy najlepsze drużyny. Z pierwszego: Polska, Szwecja i Dania. Z drugiego: Australia, Łotwa i Francja. Finał odbędzie się w dniach 16-17 października w Manchesterze, a siedmio-zespołową stawkę finalistów uzupełni drużyna Wielkiej Brytanii, jako gospodarze turnieju.

Klasyfikacja 1. półfinału SoN 2021

 1. Polska             37
 2. Szwecja          34
 3. Dania              32
 4. USA                28
 5. Finlandia         24
 6. Słowenia         17
 7. Czechy            17

Klasyfikacja 2. półfinału SoN 2021

 1. Australia          35
 2. Łotwa              34
 3. Francja            30
 4. Niemcy            27
 5. Rosja               25
 6. Włochy            19
 7. Ukraina           19

Areną zawodów finałowych w Manchesterze będzie National Speedway Stadium o pojemności 4 tysiące widzów. Tor żużlowy ma długość 347 metrów, a rekordzistą jest Dan Bewley, który 26 sierpnia 2019 roku osiągnął na nim czas 58,18 sekundy.

W Speedway of Nations stosuje się punktację za miejsca w poszczególnych wyścigach systemem: 4,3,2,0. Finał składa się z dwóch turniejów, po których liczba punktów każdej z drużyn jest sumowana i na tej podstawie ustala się klasyfikację generalną. Do wyścigu finałowego automatycznie kwalifikuje się zwycięzca tej klasyfikacji, a drużyny z miejsc 2-3 pojadą w barażu o udział w finale.

Składy uczestników finału SoN 2021

 • Polska: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Jakub Miśkowiak (U21), Dominik Kubera (rezerwowy), Wiktor Lampart (rezerwowy U21)
 • Szwecja: Pontus Aspgren, Jacob Thorssell, Philip Hellstrom-Bangs (U21), Fredrik Lindgren (rezerwowy), Alexander Woentin (rezerwowy U21)
 • Dania: Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Mads Hansen (U21), Anders Thomsen (rezerwowy), Jonas Seifert-Salk (rezerwowy U21)
 • Australia: Jason Doyle, Max Fricke, Keynan Rew (U21), Jack Holder (rezerwowy), Matthew Gilmore (rezerwowy U21)
 • Łotwa: Andzejs Lebedevs, Olegs Mihailovs, Francis Gusts (U21), Jevgenijs Kostigovs (rezerwowy), Daniils Kolodinskis (rezerwowy U21)
 • Francja: David Bellego, Dimitri Berge, Steven Goret (U21)
 • Wielka Brytania: Tai Woffinden, Robert Lambert, Tom Brennan (U21), Daniel Bewley (rezerwowy), Jordan Palin (rezerwowy U21)

Historia Speedway of Nations. Ostatni zwycięzcy

Speedway of Nations to już trzeci w historii format Drużynowych Mistrzostw Świata na Żużlu, organizowanych od 1960 roku. Na lata 2001-2017 mistrzostwa przybrały nazwę Drużynowego Pucharu Świata, a od roku 2018 odbywają się pod obecną nazwą.

Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko nazwy tego turnieju żużlowego, ale także jego formuła. Początkowo cykl składał się z zawodów eliminacyjnych, barażowych, aż po fazę półfinałową i finałową, a w każdej z reprezentacji uczestniczyło po czterech podstawowych zawodników.

Speedway of Nations ma bardziej uproszczoną formułę. Zespoły podczas zawodów składają się z dwóch żużlowców (plus młodzieżowiec i rezerwowi), a całe mistrzostwa ograniczają się do półfinałów i turniejów finałowych. W roku ubiegłym, ze względu na pandemię koronawirusa, ta formuła została jeszcze bardziej ograniczona – tylko do finału.

Najbardziej utytułowanym zespołem w całej historii Drużynowych Mistrzostw Świata jest żużlowa reprezentacja Danii, która 15 razy zdobywała tytuł. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Polska z trzynastoma złotymi medalami w dorobku, a na trzecim Szwecja (11 złotych medali).

Biorąc pod uwagę tylko dwa ostatnie formaty zmagań o tytuł najlepszej żużlowej drużyny narodowej na świecie, to reprezentacja Polski zdominowała Drużynowy Puchar Świata. W latach 2001-2017 „Biało-Czerwoni” wygrali osiem razy. Z kolei w Speedway of Nations dominują Rosjanie, którzy wygrali wszystkie trzy rozegrane jak dotąd edycje.

Klasyfikacje końcowe poprzednich edycji SoN

2020

 1. Rosja
 2. Polska
 3. Dania
 4. Szwecja
 5. Australia
 6. Wlk. Brytania
 7. Czechy

2019

 1. Rosja
 2. Polska
 3. Australia
 4. Dania
 5. Szwecja
 6. Niemcy
 7. Wlk. Brytania

2018

 1. Rosja
 2. Wlk. Brytania
 3. Polska
 4. Dania
 5. Australia
 6. Szwecja
 7. Niemcy