Przed nami wielki finisz sezonu żużlowego. Po sobotnich i niedzielnych zawodach finałowych Speedway of Nations w Manchesterze poznamy najlepszą drużynę narodową na świecie. Czy będzie nią reprezentacja Polski? Sprawdź nasze typy bukmacherskie!
Kto wygra finał Speedway of Nations? Typy bukmacherskie
Czy Polska wygra finał SoN? | Tak (1.62) | Reprezentacja Polski ma najsilniejszy skład ze wszystkich uczestników finału |
Walka o podium w finale Speedway of Nations 2021 powinna rozegrać się pomiędzy czterema drużynami, które będą dysponować najsilniejszymi składami spośród wszystkich finalistów, a więc pomiędzy Polską, Australią, Wielką Brytanią i Danią.
W zakładach bukmacherskich STS największym faworytem do zwycięstwa (kurs 1.62) jest reprezentacja Polski, która ma w swoim podstawowym składzie zawodników numer dwa (Bartosz Zmarzlik) i cztery (Maciej Janowski) tegorocznego Speedway Grand Prix oraz Jakuba Miśkowiaka – indywidualnego mistrza świata juniorów.
W drugiej kolejności bukmacher na równi (kurs po 6.00) wycenił szanse Australijczyków i Duńczyków. Liderami tej pierwszej drużyny będą ósmy (Max Fricke) i dziewiąty (Jason Doyle) zawodnik SGP 2021. Liderem duńskiego zespołu powinien być Leon Madsen (7. pozycja w SGP 2021). W walce o podium z całą pewnością będą też się liczyć gospodarze (kurs 6.75). Tai Woffinden (6. w Grand Prix) i Robert Lambert (10.) powinni zdobyć wystarczającą do tego ilość punktów.
? Kursy na Speedway of Nations znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Wszystkie kursy aktualne na dzień 15.10.2021
Speedway of Nations 2021. Podstawowe informacje
Edycja 2021 Speedway of Nations rozpoczęła się od dwóch półfinałów rozegranych w dniach 17-18 września w łotewskim mieście Daugavpils (Dyneburg). Z każdego półfinału do finału awansowały po trzy najlepsze drużyny. Z pierwszego: Polska, Szwecja i Dania. Z drugiego: Australia, Łotwa i Francja. Finał odbędzie się w dniach 16-17 października w Manchesterze, a siedmio-zespołową stawkę finalistów uzupełni drużyna Wielkiej Brytanii, jako gospodarze turnieju.
Klasyfikacja 1. półfinału SoN 2021
- Polska 37
- Szwecja 34
- Dania 32
- USA 28
- Finlandia 24
- Słowenia 17
- Czechy 17
Klasyfikacja 2. półfinału SoN 2021
- Australia 35
- Łotwa 34
- Francja 30
- Niemcy 27
- Rosja 25
- Włochy 19
- Ukraina 19
Areną zawodów finałowych w Manchesterze będzie National Speedway Stadium o pojemności 4 tysiące widzów. Tor żużlowy ma długość 347 metrów, a rekordzistą jest Dan Bewley, który 26 sierpnia 2019 roku osiągnął na nim czas 58,18 sekundy.
W Speedway of Nations stosuje się punktację za miejsca w poszczególnych wyścigach systemem: 4,3,2,0. Finał składa się z dwóch turniejów, po których liczba punktów każdej z drużyn jest sumowana i na tej podstawie ustala się klasyfikację generalną. Do wyścigu finałowego automatycznie kwalifikuje się zwycięzca tej klasyfikacji, a drużyny z miejsc 2-3 pojadą w barażu o udział w finale.
Składy uczestników finału SoN 2021
- Polska: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Jakub Miśkowiak (U21), Dominik Kubera (rezerwowy), Wiktor Lampart (rezerwowy U21)
- Szwecja: Pontus Aspgren, Jacob Thorssell, Philip Hellstrom-Bangs (U21), Fredrik Lindgren (rezerwowy), Alexander Woentin (rezerwowy U21)
- Dania: Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Mads Hansen (U21), Anders Thomsen (rezerwowy), Jonas Seifert-Salk (rezerwowy U21)
- Australia: Jason Doyle, Max Fricke, Keynan Rew (U21), Jack Holder (rezerwowy), Matthew Gilmore (rezerwowy U21)
- Łotwa: Andzejs Lebedevs, Olegs Mihailovs, Francis Gusts (U21), Jevgenijs Kostigovs (rezerwowy), Daniils Kolodinskis (rezerwowy U21)
- Francja: David Bellego, Dimitri Berge, Steven Goret (U21)
- Wielka Brytania: Tai Woffinden, Robert Lambert, Tom Brennan (U21), Daniel Bewley (rezerwowy), Jordan Palin (rezerwowy U21)
Historia Speedway of Nations. Ostatni zwycięzcy
Speedway of Nations to już trzeci w historii format Drużynowych Mistrzostw Świata na Żużlu, organizowanych od 1960 roku. Na lata 2001-2017 mistrzostwa przybrały nazwę Drużynowego Pucharu Świata, a od roku 2018 odbywają się pod obecną nazwą.
Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko nazwy tego turnieju żużlowego, ale także jego formuła. Początkowo cykl składał się z zawodów eliminacyjnych, barażowych, aż po fazę półfinałową i finałową, a w każdej z reprezentacji uczestniczyło po czterech podstawowych zawodników.
Speedway of Nations ma bardziej uproszczoną formułę. Zespoły podczas zawodów składają się z dwóch żużlowców (plus młodzieżowiec i rezerwowi), a całe mistrzostwa ograniczają się do półfinałów i turniejów finałowych. W roku ubiegłym, ze względu na pandemię koronawirusa, ta formuła została jeszcze bardziej ograniczona – tylko do finału.
Najbardziej utytułowanym zespołem w całej historii Drużynowych Mistrzostw Świata jest żużlowa reprezentacja Danii, która 15 razy zdobywała tytuł. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Polska z trzynastoma złotymi medalami w dorobku, a na trzecim Szwecja (11 złotych medali).
Biorąc pod uwagę tylko dwa ostatnie formaty zmagań o tytuł najlepszej żużlowej drużyny narodowej na świecie, to reprezentacja Polski zdominowała Drużynowy Puchar Świata. W latach 2001-2017 „Biało-Czerwoni” wygrali osiem razy. Z kolei w Speedway of Nations dominują Rosjanie, którzy wygrali wszystkie trzy rozegrane jak dotąd edycje.
Klasyfikacje końcowe poprzednich edycji SoN
2020
- Rosja
- Polska
- Dania
- Szwecja
- Australia
- Wlk. Brytania
- Czechy
2019
- Rosja
- Polska
- Australia
- Dania
- Szwecja
- Niemcy
- Wlk. Brytania
2018
- Rosja
- Wlk. Brytania
- Polska
- Dania
- Australia
- Szwecja
- Niemcy