EURO U21: Do boju Polsko!

Od 16 czerwca, na sześciu arenach w Polsce, rozgrywane będą młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21. Bez Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego, Polacy nie należą do faworytów turnieju. Ciekawego zespołu zbudowanego przez Marcina Dornę, nie należy jednak lekceważyć.

PRESJA. Polska nie jest w pierwszym szeregu wymieniana jako potencjalny zwycięzca (kurs 15.00), jednak wielu dziennikarzy i działaczy doskonale zdaje sobie sprawę, iż mamy zdolne pokolenie i po cichu liczą na to, że podopieczni Marcina Dorny zameldują się w półfinale. Z jak wielką presją wiąże się rozgrywanie turnieju mistrzowskiego we własnym kraju? Lepszego przykładu niż Euro 2012, kiedy to balonik oczekiwań napompowany był do granic możliwości i pękł w jednej chwili jak bańka mydlana, nie znajdziemy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ostatni mecz Polacy na poziomie mistrzowskim rozegrali we wrześniu 2014 roku, a od tego czasu musieli znosić jedynie presję spotkań towarzyskich.  Miejmy nadzieję, że tym razem „własne ściany” nie będą naszym reprezentantom pętały nóg, a dodawały skrzydeł.

 

KADRA. Kręgosłupem Reprezentacji Polski będzie trio: Kędziora – Linetty – Stępiński. Dla dwóch ostatnich wielki turniej nie będzie niczym nowym, gdyż znajdowali się w kadrze Adama Nawałki na Mistrzostwach Europy we Francji, jednak żaden z nich na boisku nie pojawił się ani na minutę. Obok wspomnianej trójki, w kadrze znalazł się Jarosław Niezgoda, czyli odkrycie sezonu w Ekstraklasie, Bednarek i Kownacki z Lecha Poznań (ten drugi pauzuje za żółte kartki w meczu ze Słowacją), oraz zaciąg zagraniczny, między innymi: Drągowski, Bielik, Dawidowicz oraz Kapustka.

 

FAWORYCI. W sondzie dla UEFA, na pytanie o faworyta do złota, najpopularniejszą odpowiedzią wśród dziennikarzy była Hiszpania (kurs 4.00), w drugiej kolejności Niemcy (4.25) oraz Portugalia ( 6.00). Na żadnym turnieju nie należy lekceważyć Włochów (7.00). Anglia (10.00), której seniorzy regularnie zawodzą na dużych turniejach, w ubiegłbym tygodniu zdobyła mistrzostwo świata w kategorii U20. Ich rok starsi koledzy przyjechali do Polski również z apetytem na medal.

 

 

Typy analityka STS na turniej:

Hiszpania wygra (4.00)

Devie Selke królem strzelców (8.00)

Polska – Słowacja (kto lepszy w grupie A) – Polska (1.55)

Tags: