EURO 2020 piłkarzy ręcznych z udziałem reprezentacji Polski

W dniach 9-26 stycznia w Austrii, Szwecji i Norwegii rozegrane zostaną mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych, będące jednocześnie jednym z etapów kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Piątkowym meczem ze Słowenią udział w EURO 2020 rozpocznie reprezentacja Polski.

EURO 2020 a kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Obecna edycja mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych będzie stanowiła część systemu kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W turnieju olimpijskim wystąpi 12 drużyn. Zapewniony udział ma już Japonia jako gospodarz, a także Dania jako mistrz świata, Argentyna jako triumfator Igrzysk panamerykańskich i Bahrajn jako zwycięzca azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego. Kolejne dwa miejsca przeznaczone są dla mistrza Europy i mistrza Afryki. O pozostałe sześć miejsc walka toczyć się będzie w trzech czterozespołowych światowych turniejach kwalifikacyjnych, z których awansują po dwa najlepsze zespoły. Prawo udziału w tych turniejach uzyska sześć czołowych drużyn z mistrzostw świata, które dotychczas nie zdobyły kwalifikacji oraz sześć drużyn wyznaczonych ze względu na kryterium geograficzne. Podsumowując: z EURO 2020 pewny awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zapewni sobie mistrz albo wicemistrz Europy, jeśli mistrzem zostanie Dania. Pozostałe drużyny z czołówki klasyfikacji końcowej będą zaś mogły liczyć na udział w światowych turniejach kwalifikacyjnych. Taka właśnie będzie – oprócz medali – stawka rozpoczynających się w czwartek mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych.

Trzech gospodarzy i 24 drużyny na EURO 2020

Czternasta edycja mistrzostw Europy będzie także wyjątkowa z dwóch innych powodów. Po raz pierwszy turniej zostanie rozegrany w trzech państwach i po raz pierwszy wezmą w nim udział 24 drużyny narodowe. Cztery z nich miały ten udział zagwarantowany: Austria, Szwecja i Norwegia jako gospodarze oraz Hiszpania jako obrońcy tytułu mistrza Europy. Pozostałe dwadzieścia zespołów awans uzyskało w eliminacjach. Wszyscy uczestnicy EURO 2020 w fazie wstępnej zostali podzieleni na sześć czterozespołowych grup, w których rywalizacja toczyć się będzie systemem „każdy z każdym”. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy zasadniczej, zachowując przy tym punkty zdobyte w fazie wstępnej. Uczestnicy fazy zasadniczej zostaną podzieleni na dwie sześciozespołowe grupy, z których po dwie najlepsze awansują do półfinałów, a zespoły z miejsc trzecich zagrają ze sobą w meczu o piąte miejsce. Zwycięzcy półfinałów zmierzą się w spotkaniu finałowym o tytuł mistrza Europy, przegrani powalczą o brązowe medale.

Które drużyny możemy zaliczyć do faworytów EURO 2020? Jest to dość liczne grono. Na pewno znajduje się w nim obrońca tytułu – Hiszpania, mistrz świata i mistrz olimpijski – Dania, wicemistrz globu a zarazem współgospodarz turnieju – Norwegia, brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata i mistrzostw Europy oraz srebrny medalista olimpijski – Francja, wicemistrz Europy i kolejny współgospodarz EURO 2020 – Szwecja. Nie można też zapominać o brązowych medalistach olimpijskich z Rio de Janeiro – Niemcach, którzy na ubiegłorocznym mundialu zajęli czwarte miejsce, a także zawsze groźnej Chorwacji, która była piąta na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich i ostatnich mistrzostwach Europy oraz szósta na mistrzostwach świata.        

Reprezentacja Polski z małymi szansami na awans

Nawet w tak szerokim gronie faworytów EURO 2020 nie możemy niestety umieścić reprezentacji Polski. Nasi piłkarze ręczni nigdy nie zdobyli medalu na europejskim czempionacie, także w czasach świetności, gdy stawali na podium mistrzostw świata. Tak było w roku 2008, kiedy jako wicemistrzowie świata z 2007 roku, na EURO zajęli dopiero 7. miejsce. W 2010 roku, jako trzecia drużyna świata, mistrzostwa Europy „Biało-Czerwoni” ukończyli na czwartym miejscu, co do teraz jest najlepszym osiągnięciem reprezentacji Polski. W 2016 roku byliśmy gospodarzami mistrzostw Europy i jednocześnie trzecią drużyną mundialu 2015, a turniej ukończyliśmy na siódmej pozycji. W tym samym roku bardzo dobrze Polacy spisali się na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zajęli czwarte miejsce.

Niestety okazało się, że dobry występ na Igrzyskach Olimpijskich 2016 był łabędzim śpiewem reprezentacji Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Większość zawodników starszego pokolenia, pamiętających jeszcze sukcesy pod wodzą trenera Bogdana Wenty, albo całkowicie zakończyło kariery albo zrezygnowało z występów w reprezentacji Polski. Godnych następców nie było, co od razu odbiło się na wynikach. Mundial 2017 Polska ukończyła na 17. miejscu, do kolejnego w 2019 roku już się nie zakwalifikowała, podobnie jak do poprzednich mistrzostw Europy w 2018 roku.

Na EURO 2020 reprezentacja Polski awansowała tylko dzięki powiększeniu liczby uczestników. W swojej grupie eliminacyjnej przegrała dwa razy z Niemcami, co w obecnej sytuacji można było jeszcze wkalkulować. Ale już porażkę z Izraelem, a zwłaszcza remis z Kosowem trudno nazwać inaczej, niż kompromitacją. Przed losowaniem grup EURO 2020 reprezentacja Polski została umieszczona w ostatnim czwartym koszyku, co oddaje jej aktualną pozycję w europejskiej hierarchii. Podopieczni trenera Patryka Rombla trafili do grupy F, która swoje mecze będzie rozgrywała w Goeteborgu. Przeciwnikami naszej drużyny będą kolejno: Słowenia (w piątek), Szwajcaria (w niedzielę) i Szwecja (we wtorek). W żadnym z tych spotkań reprezentacja Polski nie będzie faworytem, a awans do fazy zasadniczej byłby wielką niespodzianką.

Adam Pisula

Tags: