Typy i zapowiedzi na wydarzeń esportowych

Blog » ESPORT

Esport – zapowiedzi wydarzeń i typy bukmacherskie na sport elektroniczny znajdziesz na naszej stronie! Typuj esport w STS!

Kursy na esport

10 000 PLN w akcji rankingowej!

10 000 PLN w akcji rankingowej!

Ruszamy z esportową akcją rankingową 10 000 PLN! Walcz o swoją część puli obstawiając esportowe rozgrywki! Dołącz do akcji, zdobywaj...

30 PLN na BLAST Premier!

30 PLN na BLAST Premier!

BLAST Premier Spring Showdown wkracza w fazę play-off! Najlepsze zespoły świata powalczą o pulę nagród w wysokości 182.500$ oraz miejsce...

Strona 1 z 3 1 2 3

Esport, czyli sport elektroniczny

Esport to sport elektroniczny, o którym jest coraz głośniej. Czy hobbystyczne granie w wybraną grę można nazwać esportem? Na czym polega esport?

Sprawdź zakłady na esport!

esport Zawodnicy uczestniczą w profesjonalnych rozgrywkach esportowych, do których przygotowują się przez wiele tygodni, czy nawet miesięcy. Zatem esport to w pełni zawodowe turnieje utalentowanych graczy. Nie jest to niezobowiązujące granie dla przyjemności – zawodnicy bardzo poważnie podchodzą do esportowych treningów i turniejów. Co ciekawe wszystkie rozgrywki w esporcie są regulowane konkretnymi zasadami, które określają dokładnie wszystkie szczegóły i wytyczne co do używanego sprzętu, przebiegu rozgrywek oraz warunków zwycięstwa. Największe esportowe turnieje są oglądane przez kibiców zarówno na żywo, jak i na ekranach komputera i telewizora. Coraz częściej można także znaleźć bogatą ofertę zakładów na esport np. u bukmachera takiego jak STS.

Esport – kiedyś i dziś

W obecnych czasach esport jest zaliczany, tak jak wiele innych dyscyplin, do kategorii sportu. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie traktowano poważnie ponadprzeciętnych umiejętności graczy, a gra traktowana była wyłącznie jako rodzaj rozrywki. Starcia miłośników gier komputerowych miały miejsce albo w domach, albo w kafejkach internetowych. Mimo że niektórzy spędzali wiele godzin na doskonaleniu swoich umiejętności w konkretnej grze, to wtedy jeszcze nie przypuszczano, że esport może stać się branżą tak popularną, że warto rozważyć wejście do świata gier. esport Nie minęło dużo czasu, a obecnie esport jest profesjonalną dyscypliną, którą można traktować jak dochodowy zawód. Esportowych turniejów jest sporo, a pula nagród w najlepszych zawodach świata przekracza 1 milion dolarów. Nierzadko jednak suma pieniędzy, jaką można zgarnąć w turniejach esportowych, jest kilkadziesiąt razy wyższa! Rekordowe nagrody w świecie esportu czekają na specjalistów od gry Dota 2, bowiem w 2019 roku pula nagród w turnieju The International wyniosła ponad 34 miliony dolarów! Warto dodać, że z roku na rok zwycięskie zespoły mogą liczyć na coraz wyższe wygrane. Najlepsze esportowe drużyny pozyskują fundusze nie tylko z zawodów, ale także mogą liczyć na wsparcie sponsorów. Również jeśli chodzi o warunki, w jakich trenują gracze, stale ulegają poprawie. I chociaż nadal największe pieniądze zgarniają najlepsi piłkarze nożni, to szacuje się, że świetni esportowcy będą zarabiać coraz więcej.

Ile zarabia się w esporcie?

Patrząc na statystyki, możemy odnieść wrażenie, że warto specjalizować się w grze Dota 2. Na czele rankingu najbogatszych esportowców znajdują się bowiem sami zawodnicy Dota 2! Miejsce na podium należy do następujących esportowców:
  1. „KuroKy” (do 2019 zdobył łącznie w esportowych turniejach 4 198 204 $)
  2. „Miracle” (3 764 337 $)
  3. „N0tail” (3 755 904 $)
Jeśli chodzi o polskich zawodników esportu, to ich zdobycze z zawodów są kilkukrotnie mniejsze, jednak bardzo cieszy fakt, że Polska ma swoich przedstawicieli w esporcie na wysokim poziomie. Nasi najlepsi zawodnicy do 2019 zarobili na turniejach:
  • 728 269 $ - „NEO” (CS GO)
  • 714 356 $ - „TaZ” (CS GO)
  • 623 805 $ - „pashaBiceps” (CS GO)
Warto zaznaczyć, że esportowcy podchodzą do sprawy treningów bardzo poważnie – planują swoją pracę i dokładnie analizują, co jeszcze warto byłoby poprawić i jakiemu elementowi należy poświęcić najwięcej czasu. Dopracowują także strategię swojego esportowego zespołu. Praktycznie wszystkie punkty treningu są zbieżne z treningami sportowców „klasycznych” dyscyplin sportowych. Dlatego esport ma pełne prawa do tego, aby traktować go jak profesjonalny sport. Zawodnicy esportu również narażeni są na kontuzje! Często zdarzają się problemy z nadgarstkami, które gracze zbyt mocno eksploatują podczas treningów i turniejów. Czasem nawet problemy ze zdrowiem wykluczają zawodnika na jakiś czas z dalszej gry w branży esportu.

Najpopularniejsze gry w esporcie: LoL, CS GO, Dota 2, StarCraft

Najbardziej lubianymi grami w świecie esportu są takie tytuły, jak League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 oraz Starcraft 2. Sporym zainteresowaniem cieszą się: Hearthstone oraz Rainbow Six Siege. Na czym polegają rozgrywki w najpopularniejszych esportowych grach i jakie są ich zasady? O tym poniżej.

Esportowy hit: LoL

Dużą popularnością cieszy się gra League of Legends, nazywana w skrócie LoL. Należy ona do gatunku gier strategicznych typu MOBA (z angielskiego: Multiplayer Online Battle Arena). W esportowych rozgrywkach uczestniczą dwie drużyny, które rywalizują ze sobą o złoto i doświadczenie, co pomoże w zdobyciu przewagi nad rywalem. Zespoły mają na celu zniszczenie Nexusa rywala, czyli najważniejszego punktu bazy. Czy można spróbować swoich sił w LoL za darmo? Oczywiście! Korzystanie z gry jest zupełnie za darmo! Wszystkie niezbędne funkcjonalności są dostępne dla każdego – zarówno eksperta, jak i początkującego fana esportu. Płatności są wymagane tylko wtedy, jeśli gracz chce odświeżyć swoją wersję gry pod kątem wizualnym. Jednak dokupienie dodatkowych skórek lub emotek zupełnie nie wpływa na przebieg gry, zatem gra nie wymaga żadnego wkładu finansowego, co jest jej wielką zaletą.

Esport i strzelanki: CS GO

Counter Strike: Global Offensive to bardzo lubiana, zespołowa strzelanka. Reguły gry i jej przebieg są przejrzyste. W CS GO można wcielić się w jedną z dwóch ról: terrorystów lub antyterrorystów. W grze wyznaczane są konkretne zadania militarne, które należy wypełniać. Celem w CS GO jest eliminacja przeciwnika. Counter Strike należy do gatunku strzelanek pierwszoosobowych, co oznacza, iż całość wydarzeń w grze widzimy z perspektywy pierwszej osoby. Wpływa to znacząco na odczucia, gracz ma wrażenie, że jest w środku militarnych wydarzeń i w nich uczestniczy. Wysoki poziom realności przyciąga do tej esportowej gry wiele osób.

Strategia w esporcie: Dota 2

Dota 2 to gra podobna do League of Legends, jednak w tej pierwszej poziom trudności rozgrywek jest zdecydowanie wyższy. Cechy wspólne Doty z LoLem wynikają z tego, że Dota 2 również należy do gier strategicznych MOBA. Dwie pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą, a celem każdej z nich jest zniszczenie tzw. „Starożytnego”, czyli głównego budynku w bazie rywala (skrót Dota oznacza z ang. Defends of the Ancients). Aby dostać się do „Starożytnego”, należy najpierw wykonywać zadania mniejsze, jak niszczenie wież i koszarów przeciwnika. W tym esportowym hicie należy także uważać na tzw. „creepy”, czyli dodatkowe postaci w grze, których poczynania sterowane są przez sztuczną inteligencję. Tak jak League of Legends, gra Dota 2 nie wymaga wkładu finansowego – można spróbować swoich sił zupełnie za darmo! Dzięki temu stawiać pierwsze kroki w esporcie może każdy!

Esportowa legenda: StarCraft 2

Starcraft 2 popularny w esporcie StarCraft to klasyka gatunku. Minęło już wiele lat, od kiedy pierwsza wersja gry weszła na rynek (było to w 1998 roku). Często mówi się nawet, że to właśnie StarCraft jest „ojcem esportu”. Ocenia się, że ta gra jest jedną z najważniejszych i najbardziej popularnych gier w historii Korei Południowej. A jak wiadomo, koreańscy zawodnicy to czołówka światowego esportu. Zwłaszcza w StarCrafcie ciężko rywalizować z zawodnikami z tego kraju. StarCraft należy do gier RTS, czyli gier strategicznych czasu rzeczywistego. W tej esportowej legendzie znajdziemy wiele zwrotów akcji oraz filmowe „przerywniki”, co sprawia, że rozgrywka naprawdę wciąga! W grze występują 3 rasy: Terranie, Zergi i Protossi. Każda z nich posiada inną charakterystykę i umiejętności. W StarCrafcie należy zbierać minerały oraz gaz, które są niezbędne, aby ulepszać swoją bazę. Głównym celem tej esportowej gry jest eliminacja pozostałych przeciwników. Od 2017 roku Starcraft II: Wings of Liberty dostępny jest za darmo!

Jesteś gotowy, żeby wygrać?