Druga kolejka żużlowej PGE Ekstraligi. Oby tym razem kompletna.

typy pge zuzlowa ekstraliga druga kolejka

W najbliższy piątek i niedzielę odbędzie się druga kolejka żużlowej PGE Ekstraligi. Znów szykują się wielkie emocje. Sprawdź nasze analizy i typy bukmacherskie!

Z powodu koronawirusa inauguracja żużlowej PGE Ekstraligi miała przed tygodniem bardzo okrojony program. Z czterech zaplanowanych meczów odbyły się tylko dwa, za to jeden hitowy, w którym wicemistrz pokonał mistrza Polski. Na piątek i niedzielę zaplanowano cztery mecze 2. kolejki. Mamy nadzieję, że wszystkie się odbędą!

Terminarz 2. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi

Falubaz Zielona Góra – GKM Grudziądz

  • 09.04   godz. 18:00 transmisja Eleven Sports 1

Sparta Wrocław – Apator Toruń

  • 09.04   godz. 20:30 transmisja Eleven Sports 1

Stal Gorzów – Motor Lublin

  • 11.04   godz. 16:30 transmisja Nsport+

Włókniarz Częstochowa – Unia Leszno

  • 11.04   godz. 19:15 transmisja Nsport+

Falubaz Zielona Góra vs GKM Grudziądz. Aktualna forma, ostatnie wyniki.

Falubaz Zielona Góra

Zdaniem żużlowych ekspertów, Falubaz Zielona Góra jest jednym z dwóch – obok GKM Grudziądz – głównych kandydatów do spadku z PGE żużlowej Ekstraligi po tym sezonie, więc bezpośrednie starcie tych drużyn nabiera dodatkowego kolorytu. Klub z Zielonej Góry po ubiegłym sezonie opuścili: Martin Vaculik, Norbert Krakowiak, Michael Jepsen Jensen oraz Antonio Lindbaeck i Sebastian Niedźwiedź, którzy zakończyli karierę. Są to bardzo poważne osłabienia. W zamian do drużyny dołączyli: Max Fricke i Matej Zagar oraz junior Kacper Grzelak. Inauguracja sezonu pokazała, że to za mało, bo Falubaz przegrał w Toruniu z Apatorem 39:51. Siła drużyny póki co opiera się tylko na Patryku Dudku, który zdobył w pierwszym meczu 13 punktów. Zawiódł Matej Zagar (tylko 4 punkty).

GKM Grudziądz

Dla ekipy z Grudziądza będzie to pierwszy mecz w sezonie, bo spotkanie pierwszej kolejki ze Spartą Wrocław zostało przełożone na 23 kwietnia. Zespół opuścili przed tym sezonem Artiom Łaguta i Krzysztof Buczkowski, a Damian Lotarski i Marcin Turowski zakończyli karierę. Największym osłabieniem jest odejście Łaguty, który nie chciał się zgodzić na obniżenie swoich zarobków. Nowymi nabytkami GKM są: Krzysztof Kasprzak, Norbert Krakowiak oraz junior Mateusz Bartkowiak. Doświadczony Kasprzak, który awansował do tegorocznej edycji Speedway Grand Prix, bardzo dobrze spisuje się na treningach. Z kolei Krakowiak dobrze zna tor w Zielonej Górze, bo w dwóch poprzednich sezonach był zawodnikiem Falubazu. Liderami drużyny powinni być jednak: 44-letni Nicki Pedersen i drugi Duńczyk Kenneth Bjerre. W Grudziądzu liczą też na przebudzenie Przemysława Pawlickiego, który w poprzednim sezonie spisywał się znacznie poniżej oczekiwań.

Nasz typ: Fabulaz Zielona Góra

Falubaz Zielona Góra ma już inaugurację sezonu za sobą i atut w postaci Patryka Dudka, który pokazał dobrą formę w pierwszym meczu.

Sparta Wrocław vs Apator Toruń. Aktualna forma, ostatnie wyniki.

Sparta Wrocław

Sparta Wrocław dysponuje bardzo silnym składem. Do Taia Woffindena i Macieja Janowskiego dołączył bowiem Artiom Łaguta. W ten sposób wrocławski klub ma w swoich szeregach aż trzech żużlowców, którzy poprzednią edycję Speedway Grand Prix ukończyli w czołowej ósemce. A dodatkowo zespół wzmocnił 4-krotny indywidualny mistrz świata Greg Hancock, który będzie pełnił rolę doradcy-konsultanta. Po stronie ubytków Sparty Wrocław odnotować należy Maksa Fricke, Bartosza Curzytka, Wiktorię Garbowską oraz zawieszonego Maksyma Drabika. To będzie pierwszy mecz Sparty w nowym sezonie. Spotkanie pierwszej kolejki z GKM Grudziądz zostało przełożone na 23 kwietnia.

Apator Toruń

Klub z Torunia wrócił do PGE Ekstraligi po rocznej przerwie. Degradacja wiązała się z dużymi stratami finansowymi, czego jednym ze skutków było utracenie możliwości dalszego zatrudniania Jasona Doyle’a. Przed obecnym sezonem zespół opuscili: Wiktor Kułakow, Igor Kopeć-Sobczyński, Aleks Rydlewski, Jakub Janik i Justin Stolp. W ich miejsce pojawili się w Toruniu: Robert Lambert, Paweł Przedpełski oraz junior Karol Żupiński. W pierwszym zwycięskim meczu z Falubazem Zielona Góra z dobrej strony pokazał się jeden z nowych nabytków – Przedpełski, który był najskuteczniejszy (11 punktów). Dzielnie wspierali go bracia Holderowie: Jack i Chris, zdobywając po 10 punktów. Prawdziwym objawieniem w pierwszym meczu toruńskiego zespołu był jednak 16-letni debiutant Krzysztof Lewandowski, który w jednym z wyścigów wyprzedził o 30 lat starszego Piotra Protasiewicza. Zaimponował także Adrian Miedziński, który zdobył 9 punktów i dwa bonusy, pomimo wypadku i uderzenia w głowę w drugim wyścigu.

Nasz typ: Sparta Wrocław

Wprawdzie Apator ma za sobą udaną inaugurację sezonu, ale to Sparta Wrocław dysponuje silniejszym składem.

typy pge zuzlowa ekstraliga 2ga kolejka
PressFocus // fot. Marcin Karczewski

Czytaj więcej: Praktyczny poradnik jak obstawiać żużel. Zwiększ szanse na wygraną u bukmachera!


Stal Gorzów – Motor Lublin. Aktualna forma, ostatnie wyniki.

Stal Gorzów

Wicemistrzowie Polski do nowego sezonu przystąpili wzmocnieni przez Martina Vaculika oraz Marcusa Birkemose’a i Kamila Nowackiego. Musieli się za to pożegnać z: Mateuszem Bartkowiakiem, Nielsem-Kristianem Iversenem i Krzysztofem Kasprzakiem. Zmiany wyszły Stali Gorzów na dobre, co pokazał już pierwszy mecz, w którym dokonali historycznego wyczynu (o czym poniżej), pokonując w Lesznie obrońców mistrzowskiego tytułu, rewanżując się przy okazji za porażkę w wielkim finale poprzedniego sezonu. Powody do rewanżu miał zwłaszcza Bartosz Zmarzlik, który w tamtym meczu nie pomógł drużynie (tylko 4 punkty). W ubiegłą niedzielę indywidualny mistrz świata w pełni się zrehabilitował, zdobywając 14 punktów i potwierdzając wysoką formę, jaką zaprezentował już przed inauguracją sezonu ligowego w Kryterium Asów.

Motor Lublin

Do klubu z Lublina przed nowym sezonem dołączyli: Krzysztof Buczkowski, Mateusz Cierniak i Dominik Kubera. Największym wzmocnieniem jest przyjście tego ostatniego. Jednak ze względów regulaminowych, żeby nie trzeba było płacić Unii Leszno ekwiwalentu za młodego zawodnika, Kubera zgłoszony zostanie do rozgrywek dopiero 19 kwietnia i w związku z tym nie wystąpi między innymi w niedzielnym meczu ze Stalą Gorzów. Najpoważniejszym ubytkiem Motoru Lublin jest odejście z zespołu Mateja Zagara. Poza Słoweńcem klub opuścili także: Oskar Bober, Paweł Miesiąc, Jakub Jamróg i Wiktor Trofimow. Mecz ze Stalą Gorzów będzie dla lublinian inauguracją sezonu, bowiem spotkanie pierwszej kolejki z Włókniarzem Częstochowa zostało przełożone na 23 kwietnia.

Nasz typ: Stal Gorzów

Stal Gorzów pójdzie za ciosem po zwycięstwie w Lesznie nad mistrzami Polski. Bartosz Zmarzlik już jest w mistrzowskiej formie.

Włókniarz Częstochowa – Unia Leszno. Aktualna forma, ostatnie wyniki.

Włókniarz Częstochowa

W składzie klubu z Częstochowy w porównaniu z poprzednim sezonem nastąpiły znaczące zmiany. Przede wszystkim zabraknie Jasona Doyle’a, który zasilił szeregi… najbliższego rywala – Unii Leszno. Poza tym zespół opuścili Rune Holta i Paweł Przedpełski. Na ich miejsce przyszli: Bartosz Smektała, Jonas Jeppesen i Kacper Woryna. Liderem drużyny powinien być jeden z czołowych zawodników Speedway Grand Prix Leon Madsen, a jej silnym punktem Fredrik Lindgren. W Częstochowie liczą też na nowych polskich zawodników: Smektałę i Worynę. Zwłaszcza ten pierwszy już w poprzednim sezonie pokazywał, że dorósł do seniorskiej rywalizacji. Niewiadomą będzie postawa Jeppesena. Duńczyk świetnie radził sobie w 1. lidze w drużynie z Ostrowa Wielkopolskiego, ale PGE Ekstraliga to jednak wyższa półka. Włókniarz może też liczyć na zdolnych juniorów. Zwłaszcza na Jakuba Miśkowiaka i Mateusza Świdnickiego. Tydzień temu częstochowianie mieli wolne, bo ich mecz z Motorem Lublin został przełożony na 23 kwietnia.

Unia Leszno

Z klubu odeszli przed sezonem dwaj zdolni juniorzy: Bartosz Smektała i Dominik Kubera, co mistrzom Polski już zaczyna odbijać się czkawką. Na inaugurację Unia Leszno zmierzyła się w hitowym meczu PGE Ekstraligi z wicemistrzem kraju – Stalą Gorzów i przegrała 42:48. Była to pierwsza porażka leszczynian na własnym torze od 2017 roku, po serii 30 zwycięstw z rzędu. A ostatnią porażkę zanotowali… także ze Stalą Gorzów. Najlepszym zawodnikiem Unii Leszno w meczu z gorzowianami był nowy nabytek – Jason Doyle, który zdobył 14 punktów. Sekundował mu Emil Sajfutdinow – 12 oczek. Jak widać, liderzy nie zawiedli. Ale żeby wygrywać mecze i obronić mistrzowski tytuł potrzebne są także punkty pozostałych seniorów oraz juniorów, a tego w ubiegłą niedzielę zabrakło.

Nasz typ: Unia Leszno

Unia Leszno z pewnością wyciągnie wnioski po porażce na inaugurację sezonu ze Stalą Gorzów. Forma żużlowców z Częstochowy jest na razie niewiadomą.

🏁 Sprawdź kursy na żużlową Ekstraligę! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj żużel w STS!

Adam Pisula

Tags: