Kategoria: Dart

W niedzielę rusza ważny darterski turniej. Jak poradzi sobie Krzysztof Ratajski w World Grand Prix?+

W niedzielę rusza ważny darterski turniej. Jak poradzi sobie Krzysztof Ratajski w World Grand Prix?

Przed nami 14. kolejka Premier League Darts 2021! Oto plan gier i typy!+

Przed nami 14. kolejka Premier League Darts 2021! Oto plan gier i typy!

Premier League Darts 2021 wkracza w decydującą fazę. Zobacz plan gier na poniedziałek i nasze typy!+

Premier League Darts 2021 wkracza w decydującą fazę. Zobacz plan gier na poniedziałek i nasze typy!

Ostatni dzień I fazy Premier League Darts 2021. Typy na 9. dzień rozgrywek!+

Ostatni dzień I fazy Premier League Darts 2021. Typy na 9. dzień rozgrywek!

Gra w lotki, czyli coś, co zdobywa coraz większą popularność. Przygotowaliśmy dla Was pełne kompendium wiedzy związane z tą dyscypliną sportu!

Kompendium wiedzy o dart dla graczy. Analizy bukmacherskie i typ na dart dla obstawiających

Z tą grą zetknął się pewnie każdy z nas. W wielu lokalach, pubach, kawiarniach czy nawet restauracjach w całej Polsce automaty do gry w darta elektronicznego zaczęły pojawiać się głównie na początku lat 90. poprzedniego stulecia, choć sama gra ma o wiele dłuższą i bogatą historię. W naszym kraju jednak przez wiele lat nie była znana. A do niedawna pewnie niejeden z nas nie miał pojęcia o tym, że rzucanie lotkami do tarczy, to nie tylko barowa rozrywka, która najlepiej wychodzi „po piwku”, ale – przede wszystkim – rozwijająca się w szalonym tempie dyscyplina sportu, która ma rzesze zwolenników na całym świecie. Jak również rzeszę zapalonych graczy zakładów bukmacherskich.

Typuj dart w STS!

Spis treści:

dart

Jakie są korzenie darta?

Co do tego, skąd wywodzi się dart nie ma najmniejszych wątpliwości, że jego ojczyzną jest Wielka Brytania. Ale nie ma wśród badaczy historii tego sportu pełnej zgody, w jaki sposób dart powstał. Część z nich skłania się ku temu, że rzucanie niewielkimi strzałkami (tej nazwy współcześnie w stosunku stosunku do lotki używać się nie godzi) tarczy, której wizerunek nie został precyzyjnie określony, było elementem treningu królewskich łuczników.

Inna, trochę bardziej zabawna teoria głosi, że jako pierwsi w darta grali… piraci! Otóż rzucali oni, dla zabicia czasu pomiędzy jednym, a drugim abordażem, gwoździami do tarcz, którymi były… dna od pustych beczek po grogu, czyli ich ulubionym napoju. Trzeba przyznać, że tarcz pierwszym darterom pewnie nigdy nie brakowało.

Jak wygląda współczesna tarcza do darta?

Współczesny wygląd tarczy darterskiej przypisuje się Brianowi Gamlinowi, stolarzowi z Lancashire, który ustalił w 1896 roku pola w ten sposób, by najbardziej… karać niedokładność graczy. I tak np. obok pola najwyżej punktowanego, czyli oznaczonego 20, znajduje się wartość najniższa, czyli 1. Podobnie jest z kolejnymi wartościami. Pomiędzy 19, a 17 znajduje się 3, a 2 umiejscowiona jest pomiędzy 17, a 15. Dlatego tym, co najważniejsze w darcie jest, rzecz jasna, precyzja.

Tarcza podzielona jest na 20 trójkątnych pól, a także środek. Punktacja wygląda następująco: każdy segment zawiera pola wartości pojedynczej, które są zdecydowanie największe. W środku segmentu znajduje się niewielki pasek wartości potrójnej. A zewnętrzny pierścień, to wartość podwójna, która ma niezwykle istotne znaczenie dla zakończenia gry (czytaj niżej). W środku znajduje się okrągłe, czerwone pole, czyli tzw. „bullseye” o wartości 50 punktów. Które otoczone jest – na tarczach klasycznych – zieloną obwódką o wartości 25 punktów.

tarcza dart

Warto jeszcze dodać, że tarcza musi być zawieszona na odpowiedniej wysokości. Jej środek, czyli bullseye, musi się znajdować na wysokości 173 cm nad ziemią. Do tarczy trzeba też rzucać z odpowiedniej odległości, a linia nosi nieprzetłumaczalną na nasz język nazwę oche (czyt. oki). Odległość rzutu odmierza się na dwa sposoby. Albo w linii prostej do tarczy i wynosi ona 2,37 m, albo też po przekątnej od środka tarczy, która wynosi 2,93 m.

Dart klasyczny, a elektroniczny

Podstawową różnicą pomiędzy dwiema najpopularniejszymi odmianami darta jest to, że na tarczach elektronicznych, zbudowanych z plastiku, automat liczy za nas punktu i pokazuje wartość, która pozostała do końca gry. Lotki do darta elektronicznego mają plastikowe końcówki. Tarcza do darta klasycznego zbudowana jest z sizalu, czyli trwałego, sprasowanego włókna pozyskiwanego z agawy sizalowej, z którego produkuje się również m.in. liny alpinistyczne.

Czasami można spotkać się z błędnym określeniem, że jest to tarcza korkowa, co jest oczywistą nieprawdą. Do tarczy sizalowej rzuca się lotkami zakończonymi ostrym, metalowym grotem, a punkty liczą sędziowie, którzy zapisują stan gry na specjalnych tablicach. Oczywiście w darcie amatorskim punkty często liczą sobie też sami zawodnicy. Wszyscy darterzy bardzo cenią sobie taki sposób liczenia punktów, a podczas turniejów klasyfikacyjnych, w których udział bierze nawet kilkuset zawodników, do liczenia stają nawet najlepsi darterzy na świecie, którzy liczą mecz innym zawodnikom. Taka jest tradycja, która buduje specyficzną, świetną atmosferę tej społeczności.

Dart – rodzaje gier

Zdecydowanie najpopularniejszą grą w lotki jest tzw. 501 double out. To właśnie w tej odmianie rozgrywane są wszystkie najważniejsze zawody zarówno w lotkach klasycznych, jak i elektronicznych. Wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Choć rodzajów gier w darta jest bardzo wiele, to właśnie 501 DO absolutnie zdominowała rywalizację i inne odmiany rozgrywane są praktycznie wyłącznie podczas rozgrywek towarzyskich.

W zasadzie jedyną odmianą darta, którą – choć szalenie rzadko – rozgrywa się na zawodach jest tzw. Cricket. Chodzi w nim o jak najlepszą celność graczy. By skompletować Cricketa należy po trzy razy zaliczyć – w dowolnej kolejności – 15, 16, 17, 18, 19 i 20. Można to uczynić jedną lotką, trafiając od razu wartość potrójną danego segmentu. Należy również trzy razy trafić w środek. Przy czym trafienie czerwonego środka oznacza dwa punkty, a zielonego jeden.

Z innych odmian gry w darta należy wyróżnić 170 DO, 180 DO, 301 DO, 701 DO, czy 901 DO, w których zasady są identyczne, jak w 501 Jest – po prostu – mniej lub więcej punktów na początku gry. Do tego – w darcie elektronicznym – grywa się w ruletkę, kiedy to maszyna losuje liczbę, którą należy trafić i w ten sposób zdobywa się jeden punkt. Za trafienie w wartość podwójną – dwa, a w potrójną – trzy.

W rozgrywkach darta elektronicznego, np. w Czechach, rozgrywa się również partie low score i hi score. W pierwszej z wymienionych odmian, należy uzyskać w 10 rundach jak najmniejszą liczbę punktów. Ale trzeba trafiać w tarcze, bo nie zaliczenie żadnej wartości wiąże się z 50 punktami na koncie. W drugim wariancie, również na przestrzeni 10 rund, trzeba rzucić jak najwięcej punktów.

Zasady gry w dart

Jako, że najpopularniejszą grą w darta jest 501 double out, to skupimy się właśnie na tej odmianie. W grze bierze udział dwóch zawodników, ewentualnie dwa duety graczy, co stosuje się np. podczas meczów drużynowych w różnych rozgrywkach ligowych, czy też World Cup of Darts, czyli mistrzostwach świata par. Każdy z zawodników lub każda z par (dla wygody będziemy używać pojedynczego nazewnictwa) ma na początku rozgrywki na swoim liczniku 501 punktów. Celem gry jest wyzerowanie licznika, a wszystkie trafione wartości są odejmowane od początkowej. By rozpocząć grę należy ustalić, który z graczy rzucać będzie jako pierwszy. Stosuje się dwa warianty rozstrzygnięcia tej kwestii, która – szczególnie w zawodach profesjonalistów – ma bardzo duże znaczenie.

Popularniejszym sposobem ustalenia kolejności jest rzucanie – w kolejności zupełnie dowolnej – jedną lotką w środek tarczy. Który z graczy trafi bliżej środka, ten rozpoczyna grę. Oczywiście w darcie klasycznym istnieje możliwość, że obaj gracze trafią w np. czerwony środek. Wtedy rzuca się do skutku, aż ustali się zawodnika rozpoczynającego grę. Ważne by pamiętać, że zawodnik, który rozpoczyna pierwszą partię, w kolejnej rzuca jako drugi. I tak na zmianę, aż do końca gry.

Podwójne zakończenie gry – co to takiego?

Samo punktowanie do końcówki gry nie jest skomplikowane – po prostu odejmuje się kolejne wartości. Najistotniejszym momentem każdej partii jest podwójne zakończenie, czyli tzw. double out. By skończyć grę należy trafić pozostałą do końca wartość. Ale nie można tego zrobić wartością pojedynczą danej liczby, tylko trzeba wartością podwójną. Np. jeżeli do końca pozostało nam 20 punktów, to nie możemy rzucać 20, bo wtedy nastąpi tzw. fura. W takiej sytuacji musimy rzucać podwójne 10. I tak jest z każdą liczbą pozostałą do końca.

W ten sposób możemy zakończyć grę, gdy do końca mamy 32 punkty, choć przecież takiej liczby na tarczy nie ma. Ale jest 16, a jej podwojona wartość to 32. Innymi słowy, grę należy zakończyć trafiając w jedno z pól zewnętrznego pierścienia tarczy. Logiczne jest, że nie możemy kończyć gry jedną lotką, gdy pozostała nam nieparzysta liczba do zakończenia partii, np. 17. Wtedy należy taką wartość rozmienić. Trafiając np. 1 – zostaje 16, czyli podwójne 8 – w które możemy następnie celować.

Oczywiście nie zakończymy również gry, gdy wartością pojedynczą, podwójną lub potrójną – przekroczymy liczbę, która pozostała nam do zakończenia. Np. gdy mamy do końca 8, a trafimy 18, co czasami się zdarza, bo te dwie wartości – podwójne 4 i 18 – są umiejscowione na tarczy obok siebie. Trzeba również pamiętać, że grę można zakończyć trafiając w czerwony środek, gdy do końca pozostało nam – ni mniej, ni więcej – 50 punktów.

Dart – jak rzucać (żeby wygrywać)?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy zaczynają swoją przygodę z dartem. A najpiękniejsze w tej dyscyplinie sportu jest to, by rzucać tak, jak się… każdemu zawodnikowi podoba. Nie ma jasno sprecyzowanych wytycznych. By rzucać dobrze, rzucajmy tak, jak jest nam najwygodniej. Oczywiście pewne sugestie, związane np. z mechaniką i techniką rzutu, są istotne i warto się do nich stosować.

Najważniejsze z nich, jest to by stawać na linii z wysuniętą nogą po tej stronie ciała, której ręką rzucamy. A więc jeżeli jesteśmy praworęczni, to stajemy wysunięci na prawą nogę. Wtedy do tarczy mierzymy prawym okiem, choć – w przeciwieństwie strzelectwa – lewego oka nie przymykamy i nie zasłaniamy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, by pozycja na linii była stabilna, a rzutem zajmowało się tylko i wyłącznie ramię. Nie warto np. przy rzucie podskakiwać, co zdarza się mniej doświadczonym zawodnikom. Następnie wykonujemy zamach i wypuszczamy ramię w kierunku tarczy. W odpowiednim momencie wypuszczamy lotkę, a ramieniu pozwalamy swobodnie, do wyprostu łokcia opaść.

Gdy już opanujemy podstawowy darterski ruch, warto podkreślić, na co trzeba zwrócić uwagę podczas rzutu. Oczywiście wprawa i celność przychodzą z czasem, ale by wygrywać partie, należy uzyskiwać jak największą liczbę punktów podczas poszczególnych podejść, które składają się z trzech rzutów. Zdecydowanie najpopularniejsze wśród zawodników jest celowanie w 20, a precyzyjniej w potrójną 20, bo wtedy jednym rzutem uzyskujemy aż 60 punktów. Maksymalnie podczas jednego podejścia można uzyskać 180 punktów, czyli tzw. maksa, który jest wielkim marzeniem wszystkich początkujących zawodników. Wielu zawodników, szczególnie na poziomie amatorskim, preferuje tzw. grę na dole, czyli celuje w 19 (potrójna 19 to 57 punktów).

Grasz w darta? Musisz umieć liczyć!

Bardzo ważną zdolnością podczas gry w darta jest umiejętność dobrego liczenia, a precyzyjniej odejmowania punktów. Która przydaje się szczególnie w końcówkach. Np. gdy do końca pozostają nam 52 punkty na liczniku, a w garści mamy trzy lotki, to w żadnym wypadku nie powinniśmy celować w 19, ani w żadną inną wartość nieparzystą. Co zrobić w tej sytuacji? Najlepiej rzucić pojedynczą 20, która oznacza, że do końca pozostają nam 32 punkty (podwójna 16). Albo trafić w 12, wtedy do końca pozostanie nam 40 (podwójne 20).

To bardzo popularne wśród graczy sposoby zakończenia partii, choć większość zawodników preferuje grę przez 32. Dlatego, ponieważ jest to liczba najbardziej spośród wszystkich podzielna. Chodzi o to, że gdy nie trafimy podwójnej, tylko pojedynczą 16, zostaje nam do 16, czyli podwójne 8. Jeżeli i w tym przypadku trafimy pojedyncze 8, rzucamy podwójne 4. Kolejny błąd, to przejście na podwójne 2, aż wreszcie na podwójne 1. Gdy zdecydujemy się na wartość z podwójną 20, dojdziemy niebawem do podwójnej 5. Gdy lotka wpadnie nam w pojedynczą i do końca gry pozostaje 5, musimy tę wartość rozmienić.

Turnieje w dart. Które są najważniejsze?

Oczywiście tym, co najbardziej elektryzuje i przyciąga zawodników, a także fanów darta są turnieje. Tych, na całym świecie, rozgrywa się mnóstwo. Od lokalnych, barowych zawodów, w których stawką jest określona suma do wydania w bufecie, po ogromne, telewizyjne zmagania, w których wygrać można nawet pół miliona funtów. Obecnie pieczę nad tym najpopularniejszym, zawodowym dartem trzyma już tylko jedna organizacja. Chodzi o Professional Darts Corporation, czyli PDC. Do niedawna, konkretnie do sierpnia 2020 roku, istniała jeszcze konkurencyjna i starsza federacja, czyli British Darts Organisation, która jednak – w wyniku nieudolnego zarządzania – przestała istnieć.

Mistrzostwa świata

Jest to najważniejszy turniej dla zawodowców w światowym darcie, rozgrywany na przełomie roku. Pierwsze zawody tej rangi, w 1978 roku, zorganizowała federacja BDO. Wygrał Walijczyk Leighton Rees.

Od 1994 roku, kiedy konkurencyjna organizacja PDC zorganizowała swoje mistrzostwa świata, odbywały się – aż do 2020 roku – dwa turnieje o tak prestiżowy tytuł, w których występowali różni gracze. Z czasem PDC zdobywała coraz większy prestiż i uznanie i celem najlepszych zawodników w BDO było przejście do popularniejszej, lepszej pod względem sportowym, a także finansowym organizacji. BDO próbowała walczyć. Np. tym, że od 2001 roku zaczęła organizować specjalne mistrzostwa świata dla kobiet. Niewiele to jednak pomogło, a obecnie w organizacji PDC, razem z mężczyznami, również występują panie.

Premier League Darts

To turniej, którego tegoroczna edycja rozpoczęła się w kwietniu. Należy do jednego z najbardziej cenionych darterskich wyzwań, bo odbywa się od 2005 roku i przez określony czas (najczęściej ok dwóch miesięcy) 10 najlepszych zawodników rywalizuje najpierw w formie ligowej, systemem każdy z każdym, a dopiero po rozegraniu dużej liczby spotkań następuje faza pucharowa. Celem Premier League Darts jest wyłonienie zawodnika, który potrafi utrzymać wysoką formą na dłuższym dystansie czasowym.

World Cup of Darts

Zapoczątkowana w 2010 roku rywalizacja należy do najpopularniejszych turniejów wśród sympatyków darta. Są to bowiem zawody o wyłonienie najlepszej darterskiej pary na świecie z jednego kraju. Zawodnicy występują w tym turnieju nie w swoich personalizowanych koszulkach, ale w barwach narodowych, a często na scenie pojawiają się darterzy, który nie występują w największych turniejach. W World Cup of Darts występują 32 narodowe duety, a warto zaznaczyć, że nie brakuje np. graczy z Filipin, Singapuru, Grecji czy… Gibraltaru. W World Cup of Darts regularnie występują także Polacy. W 2020 roku Puchar Świata zdobyli Walijczycy – Gerwyn Price i Jonny Clayton.

Masters

Odbywa się od 2013 roku z udziałem 24 najlepszych zawodników rankingu Order of Merit PDC i trwa trzy dni. Ośmiu najwyżej sklasyfikowanych graczy rozstawionych jest od drugiej rundy. Pozostali grają w rundzie pierwszej. Zwycięstwo w nim należy do najbardziej prestiżowych w całym darterskim kalendarzu. Zwyczajowo jest to pierwszy ważny turniej po mistrzostwach świata i odbywa się pod koniec stycznia.

UK Open

Turniej „z brodą”, bo jego początek sięga 2003 roku. Bierze w nim udział wielu zawodników. W tym roku na starcie stanęło aż 151 zawodników, a ci najlepsi w rankingu Order of Merit rozstawieni byli w późniejszych rundach. Rywalizacja trwa zaledwie trzy dni i zawodnicy muszą rozgrywać po kilka meczów dziennie.

World Matchplay

To zmagania, których historia sięga aż 1994 roku, rywalizacja rozgrywana jest latem i trwa tydzień. Specyfiką tego turnieju jest to, że spotkania są długie. By wygrać w finale zawodnik musi zwyciężyć rywala w aż 18 partiach. W zmaganiach bierze udział 16 zawodników z rankingu Order of Merit i 16 z kwalifikacji. Charakterystyczną cechą tego turnieju było to, że od początku rozgrywany był w Winter Gardens w Blackpool. W 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, został przeniesiony do Milton Keynes. W tym roku ma wrócić do Blackpool.

World Grand Prix

To turniej z historią sięgającą 1998 roku. W którym, podobnie, jak w mistrzostwach świata, o zwycięstwie w meczach decydują sety, a nie pojedyncze partie (legi). By wygrać seta należy wygrać 3 legi. Może zatem zdarzyć się tak, że zawodnik, który wygra więcej pojedynczych partii, przegra całe spotkanie. Przykład? Jeżeli mecz trwa do trzech wygranych setów i zwycięzca spotkania każdego seta wygrał w stosunku 3:2, a dwa sety przegrał 0:3, to w pojedynczych rozgrywkach mamy 12:9 dla gracza, który przegrał spotkanie.

Grand Slam of Darts

Cechą charakterystyczną tego turnieju jest to, że najpierw 32 graczy zostaje podzielonych na osiem 4-osobowych grupy i toczona jest rozgrywka każdy z każdym, a więc wszyscy zawodnicy w danej grupie rozgrywają po trzy mecze. Z grup wychodzą po dwaj najlepsi zawodnicy, którzy następnie rywalizują w systemie pucharowym aż do finału.

W ostatnich latach w darterskim kalendarzu profesjonalistów pojawiły się kolejne turnieje, w których rywalizują najlepsi zawodnicy na świecie. Zalicza się do nich: Players Championship Finals, Champions League od Darts czy World Series of Darts Finals. Turnieje te, choć stoją na bardzo wysokim poziomie, jak na razie nie mają takiego prestiżu, jak te omówione powyżej. Specyficznym turniejem są także mistrzostwa Europy, bowiem nich nazwa ma niewiele wspólnego ze stanem rzeczywistym. Otóż w zmaganiach tych, jedynych, które na stałe odbywają się poza Wielką Brytanią, nie występują jedynie Europejczycy. Mało tego, w 2010 roku mistrzem Europy został Simon Whitlock, zawodnik z… Australii.

Kalendarz turniejów dart 2021

W tym roku rozegrano już kilka ważnych turniejów, a obecnie wszystkich pasjonuje rywalizacja w Premier League Darts. Za nami są już mistrzostwa świata, które zakończyły się zwycięstwem Gerwyna Price’ a z Walii. Jego rodak, Jonny Clayton, okazał się najlepszy w turnieju Masters, a UK Open padło łupem Jamesa Wade z Anglii. Kalendarz na kolejne miesiące prezentuje się następująco.

  • 19-22 kwietnia Premier League Darts (II część I fazy)
  • 5-8 maja Premier League Darts (I część II fazy)
  • 24-28 maja Premier League Darts (II część II fazy i faza finałowa)
  • 17-25 lipca World Matchplay
  • 9-12 września World Cup of Darts
  • 3-9 października World Grand Prix
  • 25-28 listopada Players Chaampionship Finals
  • 14 grudnia – 2 stycznia 2022 mistrzostwa świata

Jak widać w powyższym zestawieniu brakuje niektórych wymienionych turniejów, jak np. wspomnianych mistrzostw Europy czy Champions League od Darts. To, czy się odbędą trudno obecnie przewidzieć, a wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa.

dart

Dart w Polsce

Jeżeli chodzi o darterskie życie w naszym kraju, to w ostatnich miesiącach można powiedzieć, że nastąpił wielki bum na lotki! Wszystko związane jest – rzecz jasna – z osobą Krzysztofa Ratajskiego. „Polski Orzeł”, bo takie pseudonim nosi nasz zawodnik, od wielu lat jest najlepszym naszym zawodnikiem, ale sukcesy na arenie międzynarodowej zaczął odnosić. W 2017 roku, grając jeszcze w federacji BDO, wygrał World Masters i triumf w tych zmaganiach okazał się przepustką do wielkich turniejów.

Warto zaznaczyć, że zawodnik pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej wcześniej łączył pracę zawodową z grą w lotki, ale następnie został już tylko profesjonalnym darterem. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa. Ratajski w 2018 roku przeniósł się do federacji PDC, w której osiągnął już kilka sukcesów. A największym z nich był bez wątpienia awans do ćwierćfinału mistrzostw świata 2021. Pod koniec zeszłego roku cała Polska pasjonowała się świetną grą naszego zawodnika, który znalazł się w gronie ośmiu najlepszych zawodników światowego czempionatu. Ratajski, z racji gry z najlepszymi, bardzo rzadko bierze udział w turniejach w Polsce.

Oprócz „Polskiego Orła” do czołówki naszych zawodników należą: Krzysztof Kciuk, pierwszy polski uczestnik mistrzostw świata PDC, Tytus Kanik, Sebastian Steyer czy Aleksander Zalewski, mieszkający na co dzień na Wyspach Brytyjskich. Kilka lat temu w polskim darcie objawił się niezwykły talent. Jest nim dziś 17-letni Sebastian Białecki, który prezentuje poziom absolutnie niespotykany wśród tak młodych zawodników, a na swoim koncie ma już kilka sukcesów. Niedawno w UK Open pokonał trzech zdecydowanie bardziej doświadczonych od siebie zawodników. A na dodatek popisał się wyczynem rzadkiej natury, bo rzucił tzw. dziewiątą lotkę! Czyli zakończył partię w dziewięciu rzutach. To najszybsze możliwe zakończenie lega w grze 501 double out, które jest marzeniem każdego zawodnika.

Turnieje dart w Polsce 2021

Jako, że rozgrywki darterskie w Polsce nie mają statusu rozgrywek wyczynowych, w dobie pandemii koronawirusa w naszym kraju nie odbywają się żadne oficjalne turnieje. Warto zaznaczyć jednak, że regularnie organizowane są, co roku, mistrzostwa Polski. A także turniej Polish Open, czy też turnieje Pucharu Polski Polskiej Organizacji Darta. Obecnie jednak nie sposób przewidzieć, kiedy krajowe podwórko powróci do grania.

Legenda Darts

O ile wspomniany Krzysztof Ratajski jest najlepszym z Polaków, który kiedykolwiek grał w darta, o tyle absolutną legendą tej dyscypliny sportu jest Phil Taylor, który w 2020 roku postanowił zakończyć karierę. To dzięki niemu, jemu niesamowitej, niespotykanej nigdy wcześniej grze, lotki osiągnęły taki poziom popularności wśród kibiców, a także taki poziom organizacyjno-finansowy. „The Power”, bo takie pseudonim nosił w trakcie kariery Anglik, wyczyniał przy tarczy takie rzeczy, których nie robił przed nim nikt. I pewnie,w niektórych aspektach, nikt nigdy robił nie będzie.

Trudno jest zliczyć wszystkie jego turniejowe zwycięstwa. 16 razy (2 razy w BD i 14 razy w PDC) był mistrzem świata. Wygrał wszystkie najważniejsze turnieje, a licząc tylko te najbardziej prestiżowe odniósł – uwaga – 87 zwycięstw! To niebotyczna wręcz liczba wygranych turniejów na przestrzeni nieco ponad 30 lat. Łącznie wygrał ponad 200 turniejów w karierze, a jego przygoda z dartem zaczęła się w dzieciństwie. Choć grał wówczas dlatego, bo lubił. Na poważnie zajął się dartem, gdy był pracownikiem firmy wykonującej… uchwyty na papier toaletowy. Na urodziny otrzymał od żony lotki i zaczął grać w pubie, gdzie przesiadywał inny z wielkich darterów, Eric Bristow, który dostrzegł w Taylorze nieokreślony talent. Tak zaczęła się gigantyczna kariera człowieka, który na zawsze odmienił darta i wywrócił do góry nogami myślenie o nim, jako o barowej rozrywce. Do dziś każdy początkujący, a nawet zawodowy darter marzy o tym, by grać, jak Phil Taylor.

Typowanie darts

W typowaniu darta niebawem najważniejsza jest możliwość obstawienia wyniku meczu pomiędzy dwoma zawodnikami, jak również możliwość obstawienia zwycięzcy każdego kolejnego turnieju. Istnieje ponadto możliwości obstawiania z handicapem, a także można spróbować przewidzieć np. liczbę rzuconych maksów w danym spotkaniu. Zarówno przez jednego, jak i przez dwóch zawodników. Można również obstawiać, czy dany mecz będzie trwał krócej czy dłużej niż określona liczba legów/setów.

Sprawdź nasz szczegółowy poradnik jak obstawiać darta!

Sprawdź kursy na darts w STS!