Czas na Puchar Konfederacji!

W sobotę w Petersburgu rozpocznie się Puchar Konfederacji, czyli rosyjska próba generalna do przyszłorocznego mundialu. Analizujemy, kto ma największe szanse na to, by sięgnąć po trofeum?

Przed rozpoczynającym się 17 czerwca Pucharem Konfederacji jedno jest pewne – Brazylia, która wygrywała w  trzech ostatnich edycjach (2005, 2009, 2013) nie obroni trofeum. Canarinhos nie wygrali ani mistrzostw świata, ani Copa America i nie zakwalifikowali się do turnieju w Rosji. Kto wykorzysta nieobecność rodaków Garrinchy i sięgnie po trofeum?

Fortel Czerczesowa?

Niemcy przyjechali do Rosji bez Neuera, Oezila, Kroosa, Khediry oraz Gomeza. Mimo to pozostają lekkim faworytem do wygrania turnieju (kurs 3.20). Zaraz za plecami Mistrzów Świata czają się reprezentacje Portugalii (3.50) oraz Chile (3.75), które turniej potraktowały bardzo poważnie i przyjechały w najsilniejszych składach. Ciekawy manewr kadrowy zastosował były trener Legii Warszawa – Stanisław Czerczesow. Selekcjoner reprezentacji Rosji postawił na zawodników występujących na co dzień w lidze rosyjskiej, uzupełnionych o kilku najbardziej doświadczonych piłkarzy jak Igor Akinfiejew czy Jurij Żyrkow. Pamiętając styl pracy Czerczesowa z Legii, możemy być pewni, iż Rosjanie będą świetnie przygotowani fizycznie i będą próbowali minimalizować różnicę w umiejętnościach piłkarskich – siłą, dynamiką i wybieganiem.

Gospodarze zawsze walczą o medale

Ciekawostką Pucharu Konfederacji jest, iż od 1999 roku gospodarz zawsze melduje się co najmniej w półfinale. O ile wysokie pozycje Brazylii, Niemiec czy Francji nie są żadną niespodzianką, o tyle miejsca pozostałych krajów gospodarzy muszą budzić szacunek.

1999 r. – Meksyk – 1 miejsce

2001 r. – Japonia/Korea Południowa – Japonia – 2 miejsce

2003 r. – Francja – 1 miejsce

2005 r. – Niemcy – 3 miejsce

2009 r. – RPA – 4 miejsce

2013 r. – Brazylia – 1 miejsce

Zwycięstwo w Pucharze Konfederacji nie jest historycznie dobrym prognostykiem przed Mistrzostwami Świata. Zwycięzca tego Pucharu, nigdy nie triumfował na mundialu rok później.

Typy analityka STS:

Zwycięzca grupy A – Rosja (3.50)

Rosja/Meksyk – kto lepszy w grupie A? – Rosja (1.80)

Król strzelców turnieju – Cristiano Ronaldo (2.50)

Chile wygra z Kamerunem (1.60)

Tags: