Rusza 76. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne

Wyścig Tour de Pologne już po raz 76ty!

Etapem po ulicach Krakowa rozpocznie się najważniejszy, zaliczany do cyklu UCI World Tour,  wyścig kolarski w Polsce. Czołowi kolarze światowej elity będą ścigali się po południowych rejonach naszego kraju przez tydzień, by dojechać do mety ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Emocji, jak co roku, z pewnością nie zabraknie.

Czesław Lang – zawodowiec, który uczynił Tour de Pologne wyścigiem zawodowym

Dyrektorem wyścigu jest Czesław Lang – wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata i pierwszy w historii polski kolarz zawodowy. To właśnie on sprawił, że Tour de Pologne stał się wyścigiem w pełni zawodowym. W 1993 roku zajął się organizacją podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, nadał mu nową nazwę i nową jakość. Od tego czasu, rok po roku, prestiż wyścigu systematycznie wzrastał, zaczęły w nim uczestniczyć coraz silniejsze grupy i coraz lepsi kolarze. Tour de Pologne wspinał się też coraz wyżej w hierarchii zawodowego kolarstwa, by w roku 2011 uzyskać status UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych imprez kolarskich na świecie.     

76. TdP bez Michała Kwiatkowskiego, ale za to z Rafałem Majką

W ubiegłorocznej edycji mieliśmy dodatkowe powody do zadowolenia, bowiem zwycięzcą okazał się polski kolarz – Michał Kwiatkowski. Niestety, tym razem zabraknie go na trasie, co uzasadnił w następujących słowach na portalu społecznościowym:

Nie jestem kimś, kto lubi zmieniać plany, ale to jest właśnie ten moment. Pomimo tego, że uwielbiam Tour de Pologne, a wspomnienia z ubiegłego roku są wciąż żywe, to w tej edycji niestety nie wystąpię. Teraz już wiem, świeżo po przejechaniu Tour de France, że odpoczynek i regeneracja to coś, czego mój organizm domagał się od dawna. Jak dotąd to nie był wymarzony sezon i to chyba dobry moment na refleksję i trochę przemyśleń dotyczących przygotowań do sezonu… To bardzo trudna decyzja i będzie mi brakowało tego niesamowitego uczucia – ścigania się przed polskimi kibicami.

Michał Kwiatkowski

Trochę szkoda, bo po raz kolejny nie dojdzie do rywalizacji dwóch najlepszych naszych zawodników ostatnich lat. Kwiatkowski i Rafał Majka są największymi polskimi gwiazdami Tour de Pologne, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby wystartowali w tej samej edycji. Obaj mają po jednym zwycięstwie. Majka wygrał w roku 2014 i teraz to na nim skupi się uwaga polskich kibiców. Nasz brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro od zakończenia tegorocznego Giro d’ Italia, w którym zajął 6. miejsce, nie brał udziału w żadnym wyścigu, szykując formę właśnie na polski tour i będzie jednym z jego głównych faworytów.
Wśród 154 kolarzy z 22 zespołów zobaczymy w sumie 15 Polaków. Będą to koledzy Majki z grupy Bora-Hansgrohe: Maciej Bodnar i Paweł Poljański, Michał Gołaś (Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Fix All), Kamil Gradek, Łukasz Owsian i Szymon Sajnok (wszyscy w polskiej grupie CCC), oraz członkowie reprezentacji Polski – Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski, Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek i Szymon Rekita.

Główni faworyci Tour de Pologne

Faworyci 76. Tour de Pologne

A kto może przeszkodzić Rafałowi Majce w odniesieniu drugiego zwycięstwa? Kandydatów jest kilku. W pierwszej kolejności należałoby wymienić Kolumbijczyków, którym nie obce są górskie wspinaczki. To Sergio Higuita (EF Education First) i Miguel Angel Lopez (Astana). Groźny może być też kompan z drużyny tego drugiego – Hiszpan Jon Izagirre (zwycięzca z 2015 roku) oraz Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Dobrym kolarzem jest też inny Włoch Davide Formolo, ale liczymy, że jako kolega Majki z ekipy Bora Hansgore, skupi się raczej na współpracy, zamiast rywalizacji. Oczywiście zawsze może też dojść do niespodzianki i zwycięstwa mniej znanego, ale młodego i utalentowanego kolarza, jak było w przypadku triumfu Egana Bernala w ostatniej edycji Tour de France.

Trasa 76. TdP jak zwykle głównie dla „górali”

Nie bez powodu wśród głównych faworytów wyścigu wymieniamy kolarzy dobrze radzących sobie w górach, bo mimo że trasa Tour de Pologne liczy w sumie aż 1075,5 km, to właśnie na krótkich, ale trudnych odcinkach górskich w ostatnich latach zapadały najważniejsze rozstrzygnięcia. W obecnej edycji nowym elementem trasy jest etap z metą przy hotelu Kocierz z podjazdem o nachyleniu ponad 20 procent. Tradycyjnie największe trudności spotkają jednak kolarzy na ostatnim etapie do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie zmierzyć się będą musieli z pięcioma górskimi premiami 1. kategorii (w Rzepiskach 3 razy, w Gliczarowie Górnym dwukrotnie).

Trasa 76. Tour de Pologne:

3 sierpnia, 1. etap: Kraków – Kraków (132 km)
4 sierpnia, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
5 sierpnia, 3. etap: Chorzów – Zabrze (150,5 km)
6 sierpnia, 4. etap: Jaworzno – (173 km)
7 sierpnia, 5. etap: Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
8 sierpnia, 6. etap: Zakopane – Kościelisko (160 km)
9 sierpnia, 7. etap: Bukovina Resort – Bukowina Kocierz Tatrzańska (153 km)

Zwycięzcy ostatnich edycji Tour de Pologne:

2010 – Daniel Martin
2011 – Peter Sagan
2012 – Moreno Moser
2013 – Pieter Weening
2014 – Rafał Majka
2015 – Jon Izagirre
2016 – Tim Wellens
2017 – Dylan Teuns
2018 – Michał Kwiatkowski

Adam Pisula