Etapem po ulicach Krakowa rozpocznie się najważniejszy, zaliczany do cyklu UCI World Tour, wyścig kolarski w Polsce. Czołowi kolarze światowej elity będą ścigali się po południowych rejonach naszego kraju przez tydzień, by dojechać do mety ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Emocji, jak co roku, z pewnością nie zabraknie.
Czesław Lang – zawodowiec, który uczynił Tour de Pologne wyścigiem zawodowym
Dyrektorem wyścigu jest Czesław Lang – wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata i pierwszy w historii polski kolarz zawodowy. To właśnie on sprawił, że Tour de Pologne stał się wyścigiem w pełni zawodowym. W 1993 roku zajął się organizacją podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, nadał mu nową nazwę i nową jakość. Od tego czasu, rok po roku, prestiż wyścigu systematycznie wzrastał, zaczęły w nim uczestniczyć coraz silniejsze grupy i coraz lepsi kolarze. Tour de Pologne wspinał się też coraz wyżej w hierarchii zawodowego kolarstwa, by w roku 2011 uzyskać status UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych imprez kolarskich na świecie.
76. TdP bez Michała Kwiatkowskiego, ale za to z Rafałem Majką
W ubiegłorocznej edycji mieliśmy dodatkowe powody do zadowolenia, bowiem zwycięzcą okazał się polski kolarz – Michał Kwiatkowski. Niestety, tym razem zabraknie go na trasie, co uzasadnił w następujących słowach na portalu społecznościowym:
Nie jestem kimś, kto lubi zmieniać plany, ale to jest właśnie ten moment. Pomimo tego, że uwielbiam Tour de Pologne, a wspomnienia z ubiegłego roku są wciąż żywe, to w tej edycji niestety nie wystąpię. Teraz już wiem, świeżo po przejechaniu Tour de France, że odpoczynek i regeneracja to coś, czego mój organizm domagał się od dawna. Jak dotąd to nie był wymarzony sezon i to chyba dobry moment na refleksję i trochę przemyśleń dotyczących przygotowań do sezonu… To bardzo trudna decyzja i będzie mi brakowało tego niesamowitego uczucia – ścigania się przed polskimi kibicami.
Michał Kwiatkowski
Trochę szkoda, bo po raz kolejny nie dojdzie do rywalizacji dwóch najlepszych naszych zawodników ostatnich lat. Kwiatkowski i Rafał Majka są największymi polskimi gwiazdami Tour de Pologne, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby wystartowali w tej samej edycji. Obaj mają po jednym zwycięstwie. Majka wygrał w roku 2014 i teraz to na nim skupi się uwaga polskich kibiców. Nasz brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro od zakończenia tegorocznego Giro d’ Italia, w którym zajął 6. miejsce, nie brał udziału w żadnym wyścigu, szykując formę właśnie na polski tour i będzie jednym z jego głównych faworytów.
Wśród 154 kolarzy z 22 zespołów zobaczymy w sumie 15 Polaków. Będą to koledzy Majki z grupy Bora-Hansgrohe: Maciej Bodnar i Paweł Poljański, Michał Gołaś (Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Fix All), Kamil Gradek, Łukasz Owsian i Szymon Sajnok (wszyscy w polskiej grupie CCC), oraz członkowie reprezentacji Polski – Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski, Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek i Szymon Rekita.
Główni faworyci Tour de Pologne

A kto może przeszkodzić Rafałowi Majce w odniesieniu drugiego zwycięstwa? Kandydatów jest kilku. W pierwszej kolejności należałoby wymienić Kolumbijczyków, którym nie obce są górskie wspinaczki. To Sergio Higuita (EF Education First) i Miguel Angel Lopez (Astana). Groźny może być też kompan z drużyny tego drugiego – Hiszpan Jon Izagirre (zwycięzca z 2015 roku) oraz Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Dobrym kolarzem jest też inny Włoch Davide Formolo, ale liczymy, że jako kolega Majki z ekipy Bora Hansgore, skupi się raczej na współpracy, zamiast rywalizacji. Oczywiście zawsze może też dojść do niespodzianki i zwycięstwa mniej znanego, ale młodego i utalentowanego kolarza, jak było w przypadku triumfu Egana Bernala w ostatniej edycji Tour de France.
Trasa 76. TdP jak zwykle głównie dla „górali”
Nie bez powodu wśród głównych faworytów wyścigu wymieniamy kolarzy dobrze radzących sobie w górach, bo mimo że trasa Tour de Pologne liczy w sumie aż 1075,5 km, to właśnie na krótkich, ale trudnych odcinkach górskich w ostatnich latach zapadały najważniejsze rozstrzygnięcia. W obecnej edycji nowym elementem trasy jest etap z metą przy hotelu Kocierz z podjazdem o nachyleniu ponad 20 procent. Tradycyjnie największe trudności spotkają jednak kolarzy na ostatnim etapie do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie zmierzyć się będą musieli z pięcioma górskimi premiami 1. kategorii (w Rzepiskach 3 razy, w Gliczarowie Górnym dwukrotnie).
Trasa 76. Tour de Pologne:
3 sierpnia, 1. etap: Kraków – Kraków (132 km)
4 sierpnia, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
5 sierpnia, 3. etap: Chorzów – Zabrze (150,5 km)
6 sierpnia, 4. etap: Jaworzno – (173 km)
7 sierpnia, 5. etap: Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
8 sierpnia, 6. etap: Zakopane – Kościelisko (160 km)
9 sierpnia, 7. etap: Bukovina Resort – Bukowina Kocierz Tatrzańska (153 km)
Zwycięzcy ostatnich edycji Tour de Pologne:
2010 – Daniel Martin
2011 – Peter Sagan
2012 – Moreno Moser
2013 – Pieter Weening
2014 – Rafał Majka
2015 – Jon Izagirre
2016 – Tim Wellens
2017 – Dylan Teuns
2018 – Michał Kwiatkowski
Adam Pisula
Tags: 76. tour de pologne rafał majka tour de pologne tour de pologne 2019