Tour de France po raz 106. Premierowy start polskiej grupy kolarskiej!

kolarstwo

W sobotę rozpoczyna się największy wyścig kolarski na świecie, czyli Tour de France. Po raz pierwszy w historii udział weźmie polska drużyna – CCC Team. Wśród 176 zawodników będzie ścigać się będzie dwóch Polaków: Michał Kwiatkowski (Ineos) i debiutant Łukasz Wiśniowski (CCC).

Kolarski wyścig zacznie się w Belgii

106. edycja Tour de France rozpocznie się w stolicy Belgii, Brukseli. Trasa jest oceniana jako najtrudniejsza od wielu lat. Zaplanowano rekordową liczbę 30 podjazdów, a pięć etapów będzie miało mety na szczytach gór. Trzy z nich będą na wysokości powyżej 2000 metrów nad poziomem morza. Najwyższy finisz odbędzie się na wysokości 2770 m na Col d’Iseran – najwyższej przełęczy w Europie posiadającej asfaltowaną jezdnię. W programie znalazła się tylko jedna jazda indywidualna na czas – 19 lipca w miejscowości Pau (27 km). Kolarze tradycyjnie zakończą rywalizację na słynnej alei Champs-Elysees w Paryżu.

trasa tour de france 2019

Wyjątkowy Tour de France 2019

W wyścigu wezmą udział 22 ekipy: osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams oraz cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą”, należące do UCI Professional Continental Teams. Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Pętli, jak nazywany jest wyścig, obchodzony będzie jubileusz stulecia żółtej koszulki lidera klasyfikacji generalnej. W tym roku wypada 50. rocznica pierwszego z pięciu zwycięstw w TdF Eddy’ego Merckxa – legendy belgijskiego kolarstwa. To właśnie dlatego wyścig rozpoczyna się w Brukseli.

polska drużyna kolarska w tour de france 2019

Pierwsza polska grupa – CCC Team

W przeszłości polscy fani mogli tylko marzyć o starcie polskiej drużyny podczas wspaniałego wyścigu dookoła Francji. Tym razem będzie inaczej, bo po raz pierwszy w historii w TdF zobaczymy polską grupę kolarską. Będzie nią CCC Team. Drużyna z Polkowic ściga się w wyścigach cyklu World Tour zamiast amerykańskiej grupy BMC, która z końcem poprzedniego sezonu utraciła sponsora tytularnego. Liderem drużyny jest 34-letni Belg Greg Van Avermaet, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro. W grupie jest też kilku innych zagranicznych, doświadczonych kolarzy oraz debiutant, Polak Łukasz Wiśniowski. Drużyna ma być nastawiona na zwycięstwa etapowe. Tour de France rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 28 lipca.